راهنمای خرید قرص ضد بارداری

Posted in زنان - حاملگی و بارداری

( 588 Votes )

انواع قرص های ضد بارداری و حاملگی :

1. مارولون تولید شرکت ابوریحان به صورت تحت لیسانس دارای دزوژسترل و اتینیل استرادیول می باشد. قیمت 3500 تومان

2. دزوسپتیو (مارولون ایرانی)تولید شرکت ایران هورمون و دارای دزوژسترل و اتینیل استرادیول می باشد. قیمت 2100 تومان

3. قرص روکین: (یاسمین ایرانی) قرص پیشگیری از بارداری و درمان آکنه و PMS - ساخت شرکت دارو سازی ابوریحان- دارای دروسپیرونون (3 میلی گرم) و اتینیل استرادیول (0.03 میلی گرم) - قیمت 6050 تومان -

4. یاسمین: ساخت شرکت بایر آلمان و دارای دروسپیرنون و اتینیل استرادیول. قیمت 14900 تومان

5. بلارا: ساخت شرکت گروننتال و دارای کلرمادینون و اتینیل استرادیول. قیمت 13000 تومان

6. یاز (یاس) ساخت آلمان قیمت 16000تومان

دزوسپتیو یا مارولون: قرص پیشگیری از بارداری حاوی دزوژسترل و اتینیل استرادیول- از نظر میزان هورمونی مشابه قرصهای LD است.روزانه يك قرص به مدت 21 روز تجويز مي‌شود. شروع دارو از روز پنجم قاعدگي يا روز هشتم پس‌از مصرف آخرين قرص دورة قبلي (هركدام كه زودتر رخ دهد) است.

دزوژسترل یک اتینیل پروژستین بسیار مشابه پروژسترون است که دارای تفاوت هایی مانند حذف گروه کتونی کربن شماره ۳ می باشد متاسفانه این ماده باعث ایجاد لخته های خونی در مصرف کنندگان می باشد و از ۲۰۰۷ توسط سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا ممنوع شده است! حتی گفته شده عوارض کنتراسپتیو های نسل دوم از این دارو کمتر است. اما متاسفانه در ایران همچنان به عنوان داروی ایمن تبلیغ، توزیع و مصرف می شود!

دروسپیرنون یک پروژستین صناعی است که بسیار مشابه اسپیرنولاکتون است. در بیمارانی که برای درمان آکنه اسپیرنولاکتون مصرف می کنند، یا افرادی که سطح سرمی پایین پتاسیم دارند یا کسانی که تحت درمان با دیورتیک ها هستند و یا مشکلات کبدی دارند باید با احتیاط مصرف شود.

اما کلرمادینون، یک پروژستینوژن (پیشساز پروژسترون) و در بدن تبدیل به پروژستین می شود. این دارو دارای کمترین اثر افزایش وزن در بین داروهای ذکر شده در بالاست. (تمام قرص های ضد بارداری به خاطر جزء پروژستینی، باعث افزایش وزن می شوند، اما دزوژسترل و لوونورژسترل این اثر را افزایش می دهند.)

قرص یاسمینyasmine : قرص یاسمین نوعی قرص پیشگیری با دوز پایین مشابه ال دی است که نوع پروژسترون آن از نوع دسپیرونون می باشد این نوع پروژسترون عوارض کمتری نسبت به سایر انواع پروژسترون دارد. عوارضی مانند افزایش وزن- عوارض پوستی و نیز تهوع و استفراغ براساس ادعای شرکت تولید کننده دارو -بایر- و نیز تجربه بالینی بسیار کمتر است. موارد منع مصرف این قرص همانند تمام انواع قرصهای ترکیبی می باشد و در صورت سابقه بیماری کبدی و سنگ کیسه صفرا، بیمارهای فلبی و عروقی و نیز حاملگی نباید مصرف شود. در صورتی که از قرص اسپیرونولاکتون به صورت همزمان استفاده می کنید نباید یاسمین مصرف کنید چون پروژسترون این قرص از انواع نگهدارنده پتاسیم است و می تواند عوارض قلبی و متابولیک داشته باشد.

قرص یازyaz : قرص یاز 28 قرص در هر بسته دارد که 24 تای آن صورتی کمرنگ و 4 تای ان سفید رنگ است برای شروع قرص در روز اول سیکل اولین قرص صورتی کمرنگ را بخورید- به کلمه START پشت بسته قرص توجه کنید.- ترجیحا در ساعتی معین- و سپس مصرف قرصها را به صورت شبی یکی ادامه دهید. پس از تمام شدن قرصهای صورتی قرصهای سفید را بخورید تا بسته قرص تمام شود حتی اگر در طی این مدت پریود بشوید یا نه باید شروع بسته جدید را آغاز کنید. این قرص می تواند تاحدودی بدخلقی قبل از پریود PMDDرا کاهش دهد. به خاطر داشته باشید در یک هفته اول شروع بسته جدید و ترجیجا در یک ماه اول مصرف هر قرص پیشگیری از بارداری از یک روش کمکی مانند کاندوم نیز استفاده کنید. موارد منع مصرف قرص و نیز تداخل با داروهای دیگر دقیقا مانند قرص یاسمین است. اگر قبل از قرص یاز از یک قرص پیشگیری 21 تایی استفاده می کرده اید برای شروع یاز ابتدا 1 هفته بین این دو فاصله بیاندازید . اما اگر از قرصهای 28 تایی استفاده می کرده اید می توانید بلافاصله پس از بسته قبلی، قرص یاز را شروع کنید.

یاز و یاسمین نامهای تجاری drospirenone and ethinyl estradiol هستند با این تفاوت که یاسمین 30 میکروگرم اتینیل استرادیول دارد و یاز 20 میکروگرم ایتنیل استرادیول دارد. و اینها داروهای جوز داروهای کم استروژن هستند. پس مشکلی در میزان تاثیر قرصهای ضد بارداری در شما به وجود نمی آید. تنها نکته ای که باقی می ماند علت مصرف والپروات است، اگر این دارو را برای درمان تشنج مصرف می کنید ممکن است یاز باعث تغییر در سطح سرمی والپروات شود (هنگام مصرف دارو کاهش دوز و در روزهای استراحت افزایش دارو) و در نتیجه کنترل تشنج در شما دچار اختلال گردد پس اگر تشنجها بیشتر شد، احساس عدم تعادل، لرزش دست و یا تغییر سطح هوشیاری داشتید حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

قرص هاي ضدبارداري Loestrin 24 Fe و Yaz هم خونريزي ماهانه را حفظ مي‌کنند، اما "پريودهاي" زن را کوتاه‌تر مي کنند.

قرص بلارا: ساخت شرکت گروننتال ،هر قرص حاوی اتینیل استرادیول و کلرمادیونون است اثر پروزسترون این قرص در افزایش وزن کمتر از سایر انوع قرصهاست..هر بسته بلارا حاوی 21 قرص می باشد. مصرف بلارا، را باید از روز اول سیکل آغاز کرد. در صورتیکه در دوره های قبل، نوع دیگر ضد بارداری را دریافت کرده اید. می توانید مصرف این قرص را آغاز کنید. قرص ها را نجوید. برای افزایش کارایی، قرص ها باید به طور منظم در هر 24 ساعت مصرف شود.پس از مصرف آخرین قرص، برای یک دوره هفت روزه، نباید قرص ها مصرف شود.که 4 – 2 روز پس از مصرف آخرین قرص، خونریزی اتفاق می افتد. پس از 7 روز، مصرف قرص را باید ادامه داد. 

ترکیباتی که باعث کاهش سریع هورمونهای استروئیدی می شوند، اثر پیشگیری بلارا، را تحت تأثیر قرار می دهند مانند باربیتوراتها، ریفامپین، گریزوفلوین، فنیل بوتازون، داروهای ضد صرع (باربکسالون، کاربامازپین، فنی توئین، پریمیدون) و همچنین مصرف آنتی بیوتیک هایی مثل آمپی سیلین، تتراسیکلین که باعث تغییر فلور روده می شوند، میزان فعالیت بلارا، را کاهش می دهد.

گونه‌هاي جديد قرص‌هاي خوراکي ضدبارداري شامل قرص‌هاي Seasonale و Seasonique فراورده‌‌هاي ضدبارداري "چرخه طولاني" هستند که خونريزي قاعدگي را در زنان به چهار بار در سال کاهش مي‌دهند، و قرص Lybrel يک فراورده ضدبارداري با مصرف مداوم، خونريزي ماهانه را به طور کلي متوقف مي‌کند.

به نظر می رسد در بین داروهای موجود در حال حاضر در بازار دارویی کشور بهترین انتخاب قرص مارولون یا بلاراBelara باشد اما باید توجه داشت که تولید دزوسپتیو و مارولون در حال حاضر متوقف شده است و به ناچار باید از داروهای خارجی مشابه باید استفاده کرد.

 

----------------------------

 

قرص هایی مانند Norlevo ® (لوونورژسترل ) یا EllaOne ® (یولی پریستال) باید در شرایط مناسب مصرف شوند تا تأثیرگذار باشند.

از قرص های ضدبارداری روز بعد چه می دانید؟

اغلب این قرص ها فقط از یک مولکول ساخته شده اند، یعنی از لوونورژسترل (Norlevo ®) یا یولی پریستال (EllaOne ®)، که بر گیرندۀ پروژسترون مستقر می شوند و فعالیت هورمونی را تغییر می دهند.

قرص های ضدبارداری روز بعد چگونه عمل می کنند؟

این قرص ها دو شیوۀ عملکرد دارند که متناسب با زمان مصرف شدن، عمل می کنند:

مسدود کردن تخمک گذاری: اگر ارتباط قبل از تخمک گذاری صورت بگیرد، قرص ها مانع ترک تخمک از تخمدان می شود. بنابراین امکان باروری وجود ندارد.

توقف لانه سازی: اگر ارتباط بعد از تخمک گذاری برقرار شود، قرص های ضدبارداری روز بعد جلوی تخمک را می گیرد و نمی گذارد که در دیوارۀ رحم لانه سازی شود و رشد کند.

قرص های ضدبارداری روز بعد در چه شرایطی مؤثراند؟

اگر لانه سازی (استقرار تخمک در دیوارۀ رحم) هنوز در جریان باشد، لوونورژسترل هیچ تأثیری ندارد. بنابراین فقط ظرف 72 ساعت (3 روز) بعد از برقراری ارتباط مؤثر هستند. اما ایده آل ترین شرایط این است که Norlévo ® ظرف 24 ساعت بعد از برقراری رابطه مصرف شود.

در حالی که یولی پریستال (EllaOne®)، مدت زمان بیشتری مؤثر است و تا پنج روز بعد از برقراری ارتباط می تواند مورد مصرف قرار گیرد.

در تمام موارد، هر چه زودتر اقدام شود بهتر است: قرص های ضدبارداری روز بعد نمی تواند جلوی بارداری را که در جریان است بگیرد، فقط مانع از شروع آن می شود.

خوب است بدانید که قراردادن دستگاه IUD در صورت تأخیر، به عنوان جایگزین شناخته می شود زیرا کار آن این است که طی 5 روز بعد از تاریخ تخمک گذاری مانع بارداری شود.

عوارض جانبی قرص های بارداری روز بعد چیست؟

در ساعات بعد از مصرف قرص های ضدبارداری روز بعد، احتمال تهوع و حتی استفراغ وجود دارد.

توجه داشته باشید که اگر استفراغ سه ساعت بعد از مصرف قرص طول بکشد، باید دومین قرص را نیز خورد. به طور طبیعی، قاعدگی ها در تاریخ عادی خود صورت می گیرند، اما ممکن است که مصرف این قرص ها اندکی تغییر در تاریخ قاعدگی به وجود آورد. اگر تأخیری در قاعدگی تان مشاهده کردید، سریعاً تست بارداری را انجام دهید.

چه طور از تأثیرگذاری قرص های ضدبارداری روز بعد، اطمینان حاصل کنیم؟

در هیچ موردی احتمال باردار شدن صفر نیست، و قرص های روز بعد کمی کم اثرتر از روش های منظم جلوگیری از بارداری هستند. با این حال چند توصیه:

اگر شما به طور معمول از یک قرص ضدبارداری استفاده می کنید، مصرف معمول آن را تا پایان دوره قاعدگی تان ادامه دهید.

در تمام موارد، از یک روش ضدبارداری غیر هورمونی هم برای رابطه های احتمالی که بعدها خواهید داشت، استفاده کنید. نسل جدید قرص ها فقط جلوگیری از بارداری بعد از یک رابطه را پوشش می دهند.

قرص های ضدبارداری روز بعد را چگونه تهیه کنم؟

قرص های ضدبارداری روز بعد (فقط لوونورژسترل- Norlévo - ) را می توانید در تمام داروخانه ها و بدون نیاز به نسخه پزشک بیابید. هزینۀ این قرص به دختران جوان زیر 21 سال، بازگردانده می شود.

در عوض، یولی پریستال (EllaOne®) فقط با نسخۀ پزشک فروخته می شود، اما آن هم بازپرداخت دارد. در تمام موارد، اگر احساس می کنید که نیاز به قرص های ضدبارداری روز بعد دارید، خوب است که به پزشک تان مراجعه کنید تا او بهترین و مناسب ترین روش را به شما معرفی کند...

منبع : سایت سیمرغ

====================================================================

قرصهاي پيشگيري از بارداري
مرکز تحقِِيقات بهداشت باروری

 

چند نكته مهم: 
اولين مقاربت نيز مي تواند منجر به حاملگي شود. 
دوش گرفتن و شستشو پس از نزديكي نمي تواند از حاملگي جلوگيري كند. 
حاملگي حتي با داشتن پرده بكارت ( در دوران عقد) نيز احتمال دارد

قرصهاي خوراكي جلوگيري از حاملگي نوع تركيبي:
اين قرصها داراي هورمونهاي ساختگي زنانه شبيه استروژن و پروژسترون  طبيعي است.  قرص اگر بقاعده خورده شود، در جلوگيري از حاملگي تاثير فراوان خواهد داشت. 9/99 درصد از زوجهايي كه اين شيوه را براي جلوگيري از حاملگي انتخاب كرده و از آن بطور منظم و درست استفاده مي كنند، در طول يك سال، از حاملگي ناخواسته مصون بوده اند. 
بهترين و مطمئن ترين روش پيشگيري از حاملگي در ابتداي ازدواج، استفاده از قرصهاي خوراكي جلوگيري از حاملگي است و برخلاف بعضي از شايعات خرافي و نادرست، باعث نازايي نمي شود. بهتر است يك تازه عروس از يك ماه قبل از عروسي مصرف قرص را شروع كند تا شب عروسي آسوده خاطر باشد. 
مزايا: قرص كاملا موثروبي خطر است. در قرصهاي جديد مقدار هورمون را كمتر كرده اند. اگر زني علاقمند به داشتن فرزند باشد، بسادگي با قطع قرص قدرت باروري خود را باز مي يابد.

قرص علاوه بر خاصيت جلوگيري از حاملگي چند اثر بهداشتي عمده نيز دارد:
كاهش احتمال ابتلا به سرطان رحم و تخمدان
محافظت در برابر بيماريهاي عفوني و التهابي لگن خاصره و بيماريهاي خوش خيم پستان 
محافظت در مقابل كم خوني (فقر آهن) به علت كم شدن حجم خون عادت ماهانه 
كاهش ميزان بروز حاملگيهاي خارج از رحم 
منظمتر شدن عادت ماهانه و كاهش دردهاي اين دوران ( از جمله سردرد و تحريك پذيري قبل از قاعدگي) 
كمك به درمان جوشهاي صورت 
بهتر شدن بيماري رماتيسم مفصلي

موارد منع مصرف قرصهاي تركيبي: 
بيماري قلبي- عروقي ، بيماري عروقي مغز، بيماري حاد كبد، سرطان پستان و رحم، خونريزي رحمي با علت ناشناخته، شك به وجود بارداري

عوارض جانبي:
وجود هورمون استروژن در قرص سبب افزايش مختصر فشار خون مي شود كه البته خطري عمده به حساب نمي آيد.لذا تجويز قرصها از 35 سالگي به بالا با احتياط باشد. در غير اين موارد، مصرف LD محدوديت سني ندارد و حتي تا 40 سالگي هم مي توان ادامه داد. زناني كه سيگار مي كشند اگر از قرصهاي با هورمون كم استفاده كنند معمولا با خطر بيماريهاي قلبي عروقي مواجه نمي شوند. قرص اثر بعضي از داروها مانند داروي ضد افسردگي و آرام بخشها را زيادتر مي كند.
از جمله عوارض احتمالي قرصهاي تركيبي عبارتست از: لكه بيني و بي نظمي عادت ماهانه، تهوع، سردردهاي خفيف، دردناك شدن پستانها، مختصري افزايش يا كاهش وزن و تغيير خلق و خو. علائمي مانند تهوع، استفراغ و سردرد، دو سه ماه پس از خوردن قرص به تدريج كم مي شود و از ميان مي رود. خوردن قرص بعد از شام و قبل از خواب معمولا به جلوگيري از بروز اين عارضه ها كمك مي كند. بيشتر اين عارضه ها موقت است و در صورتيكه هر يك از اين عوارض بيش از 3 ماه ادامه يابد، توصيه مي شود به پزشك يا مراكز بهداشتي درماني مراجعه شود.مصرف قرص در زن سالم به هيچوجه موجب پيدايش بيماري قند در هنگام مصرف يا پس از قطع قرص نمي شود ولي ممكن است در زنان مبتلا به بيماري قند موجب تشديد بيماري شود. قرصهاي تركيبي حجم شير مادر را كم مي كنند. بنابراين، زنان شيرده در 6 ماهه اول بعد از زايمان نبايد از اين قرصها استفاده كنند. 
روش استفاده از قرص:
قرص را بايد هر روز و معمولا در ساعتي معين خورد ( بهتر است قرص پس از شام و قبل از خواب خورده شود). زنان كشورمان معمولا با گذراندن قرص در معرض ديد خود، در كنار مسواك، يا درون جانماز، به نظم در خوردن قرص و تداوم اين كار كمك مي كنند. قرصها نبايد يكماه در ميان يا دو ماه در ميان و يا چند روز در ميان مصرف شوند.
در خوردن قرص اولين روز قاعدگي، روز اول محسوب مي گردد و بر اين اساس در روز پنجم قاعدگي خواه خونريزي تمام شده يا هنوز ادامه داشته باشد، اولين قرص خورده مي شود. پس از 21 روز قرص ها به پايان مي رسد. سپس هفت روز كامل خورده نشودو از روز هشتم خوردن بسته بعدي قرص آغاز گردد.( اينكه در اين 7 روز، چه زماني عادت ماهانه شروع شده باشد و اينكه بعد از 7 روز هنوز خونريزي ادامه داشته باشد يا نه، مهم نيست) مهم آنست كه بين مصرف دو بسته قرص، 7 روز كامل فاصله باشد. اگر بعد از تمام شدن 21 قرص و در طول 7 روز قرص نخوردن، عادت ماهانه برقرار نشود، براي اطمينان از حامله نبودن بايد به پزشك يا مراكز بهداشتي درماني مراجعه كرد. 
در موارد زير بايد به پزشك مراجعه شود تا احتمال حاملگي رد گردد: 
مصرف نامرتب قرص 
ابتلا به اسهال و استفراغ 
مصرف بعضي آنتي بيوتيكها مثل آمپي سيلين، تتراسايكلين و داروهاي ضد سل و ضد تشنج 
در هفته اول استفاده از "قرص" كه هنوز مقدار هورمون در خون به حد مطلوب نرسيده است براي اطمينان بيشتر، علاوه بر "قرص" بايد از روش ديگري نيز (مثل كاندوم) استفاده كرد.

علائم هشدار دهنده:
اگر در حين مصرف قرصهاي ضد بارداري دچار علائم زير شديد، حتما به پزشك مراجعه كنيد: 
سرفه همراه با خلط خوني ، تنگي نفس، احساس فلجي يكطرفه بدن يا دست و پا، تورم يا درد غيرطبيعي در پاها، سردرد شديد يكطرفه، كوري گذرا، درد سينه اي و شكمي، زردي پوست يا چشم.
فراموشي قرصهاي LD-  HD :
به نسبتي كه زن ، خوردن قرص را فراموش كند و برحسب اينكه چه وقت فراموش كرده باشد، احتمال حامله شدن او در ميان خواهد بود.اگر زني يك شب خوردن قرص را فراموش كند به محض اينكه متوجه اين نكته شد بايد قرص را بخورد. اگر تا شب بعد به يادش نيامد، (فراموشي دو شب )شب بعد سه قرص بخورد و براي اطمينان تا تمام شدن قرصهاي آن بسته از روش ديگري (كاندوم) نيز استفاده كند. اگر سه شب پشت سرهم ( يا بيشتر ) خوردن قرص فراموش شده باشد بايد از خوردن بقيه قرصها خودداري گردد و از روش ديگري براي جلوگيري از حاملگي استفاده شود تا قاعدگي آغاز گردد. سپس از روز پنجم قاعدگي خوردن قرصهاي بسته جديد آغاز شود. 
مراقبتهاي لازم حين مصرف قرصها: 
در خانمهايي كه به طور مرتب قرص مي خورند معاينات باليني(مثل اندازه گيري وزن و فشار خون)، معاينه پستان، معاينه لگن و لمس كبد ابتدا سه ماه پس از شروع قرص و پس از آن هر سال يك بار ضرورت دارد. در آغاز مصرف قرص، پاپ اسمير لازم است . در موارد سن بالاي 35 سال ، سابقه ديابت بارداري و چاقي، آزمايش قند خون و چربيها قبل از تجويز قرص ضروري است. 
فراموشي قرصهاي تركيبي چند مرحله اي: 
اگر يك قرص فراموش شود و اگر در مدتي كمتر از 12 ساعت از زمان هميشگي مصرف به خاطر آمد، قرص فراموش شده مصرف شود. اگر پس از 12 ساعت بخاطر آمد، نيازي به مصرف آن نيست. بقيه قرصها را همراه كاندوم تا پايان بسته ادامه دهد.

قرصهاي دوران شيردهي ( قرصهاي خوراكي كه فقط پروژستين دارند):
اين قرصها به جاي هر دو هورمون پروژسترون و استروژن، فقط حاوي هورمون شبه پروژسترون هستند. ميزان اثر قرصهايي كه فقط پروژستين دارند اندكي كمتر از قرصهاي خوراكي تركيبي است. اين نوع قرص، اگر بدرستي و بطور مستمر مصرف شود 5/99 درصد و اگر بطور معمول خورده شود تا 95 درصد از حاملگي(طي 6 ماه اول پس از زايمان) جلوگيري مي كند.
زنان شيرده مي توانند از قرصهايي كه فقط پروژستين دارند استفاده كنند زيرا برخلاف قرصهاي تركيبي، بر كميت و كيفيت شير مادر اثر ندارد. در واقع، اگر شيردادن به طور انحصاري و مستمر و حتي در طول شب انجام گيرد، خود بتنهايي قادر است زن را تا مدتي از حاملگي مجدد محافظت كند. در غِير اينصورت استفاده از قرصهاي ميني پيل در طول مدت شيردادن، احتمال حامله شدن مادر را از ميان مي برد. 
عوارض قرصهاي دوران شيردهي: 
اختلال قاعدگي بصورت لكه بيني، قطع قاعدگي و يا خونريزي طولاني است. معمولا مقدار خونريزي كم است. 
نحوه مصرف:
بسته هاي اين قرص 28 تايي است. هر روز در ساعت معين (بهتر از همه، شبها بعد از شام) يك قرص خورده مي شود. با تمام شدن هر بسته، از شب بعد، بدون فاصله، خوردن قرص هاي بسته بعد آغاز مي گردد. در 6 ماه اول بعد از زايمان، حتي اگر عادت ماهانه برقرار شود، خوردن قرصها ادامه مي يابد. لازم است 6 هفته پس از زايمان اولين قرص مصرف شود ولي اگر زير 6 هفته قاعدگي رخ داد از اولين روز خونريزي، اولين قرص مصرف شده و هر شب ادامه يابد.
شيردادن و جلوگيري از حاملگي:
شير مادر غذاي مطلوب نوزاد است و در عين حال سبب جلوگيري موقت از حاملگي مي شود مشروط بر آنكه 3 مورد زير رعايت شود:
اول: تغذيه انحصاري كودك فقط با شير مادر تا 4 الي6 ماهگي 
دوم : اينكه مادر هنوز قاعده (پريود) نشده باشد
سوم: از آخرين زايمان بيش از 6 ماه نگذشته باشد
زنانيكه به كودك خود مايعات يا غذاي كمكي مي دهند بايد حتما به طور همزمان از روش ديگري هم براي جلوگيري از حاملگي استفاه كنند. 
مراقبتهاي لازم:
اگر حين مصرف قرص دچار اسهال و استفراغ شديد، حتما قرص را تكرار كرده و تا دو روز از كاندوم استفاده نماييد. 
فراموشي قرصهاي شيردهي:
اگر مصرف يك قرص براي مدت بيشتر از 3 ساعت بعد از زمان معين فراموش شود، در همان لحظه قرص فراموش شده را بخورد. ولي اگر بيشتر از 3 ساعت فراموشي طول كشيد، قرص فراموش شده را بلافاصله مصرف و تا 2 روز از كاندوم استفاده كند. 
موارد منع مصرف: 
شك به بارداري ، بيماري شديد كبدي، سرطان پستان، سابقه حاملگي خارج رحمي، خونريزي رحمي با علت ناشناخته.
روش قطع قاعدگي در شيردهيL.A.M) ( : در صورت 3 شرط:
1- تغذيه انحصاري با شير مادر
2- فاصله شير دهي كمتر از 4 ساعت
3- شيردهي در شب
احتمال حاملگي در 6 ماه اول زايمان نادر بوده و در اين مدت نياز به استفاده از روش ضد بارداري هورموني نيست و مي توان فقط از كاندوم استفاده كرد. ولي در صورت وقوع قاعدگي طي اين مدت حتما از روش مطمئن ديگر ضد بارداري مثل IUD، قرص شيردهي، آمپول تزريقي استفاده نماييد.

http://publicrelations.tums.ac.ir/articles/index.asp?articleID=29

==============================================================================

قرصهای خوراکی جلوگیری از بارداری چیست؟

 

روشهای متداول و مطمئن پیشگیری از حاملگی است که بوسیله پزشک یا کارکنان بهداشتی درمانی تعلیم دیده تجویز می شود. قرصهای خوراکی ترکیبی حاوی دو هورمون ساختگی استروژن و پروژسترون است که مشابه هورمونهای طبیعی عمل کرده و سبب ایجاد سیکل منظم قاعدگی می شوند.

قرصهایی که از ترکیب دو هورمون تشکیل شده اند، معروف به قرصهای جلوگیری از بارداری هستند. در حالیکه قرصهای هورمونی دیگری نیز برای جلوگیری از بارداری وجود دارند که مثلا فقط هورمون ساختگی پروژسترون (پروژستین) را دارند و برای پیشگیری از حاملگی در دوران شیردهی مصرف می شوند.

چگونه از بارداری جلوگیری می کنند؟

هورمونهای استروژن و پروژسترون موجود در این قرصها با تاثیر بر تخمدانها، مانع از تخمک گذاری در سیکل ماهانه شده و از بروز حاملگی جلوگیری می کنند.

در ضمن پروژسترون موجود در قرص با تاثیر بر ترشحات دهانه رحم، رسیدن اسپرم به تخمک را دچار مشکل کرده و با نازک کردن جداره داخلی رحم مانع جایگزینی مناسب تخم لقاح یافته (اگر اتفاق بیافتد) می شود.

 

آیا در دوران شیردهی می توان از این قرصها استفاده کرد؟

بعضی از مطالعات نشان داده است که مصرف استروژن موجود در قرصهای ترکیبی بر مقدار و کیفیت شیر تولید شده در پستان مادر موثر است. بنابراین مصرف این قبیل قرصها بخصوص در 6 ماه اول پس از زایمان توصیه نمی شود.

اگر شما تمایل دارید که پس از زایمان با استفاده از قرصهای خوراکی از بارداری جلوگیری نمائید، می توانید از قرصهایی که فقط پروژسترون دارند یا minipil معروف به قرصهای جلوگیری در دوران شیردهی استفاده کنید. مصرف مینی پیل را می توانید 6 هفته پس از زایمان آغاز کنید و یا زودتر اگر به هیچوجه به نوزاد خود شیر نمی دهید.

 

چقدر در پیشگیری از حاملگی موثرند؟

 

در صورت مصرف صحیح و مرتب قرصها، میزان اثر بخشی آن در پیشگیری از حاملگی 99.7 تا 99.9 درصد است. به این معنا که فقط 1 تا 3 نفر از هر 1000 خانمی که از قرص استفاده می کنند، ممکن است در طول یک سال مصرف قرص باردار شوند.

با این حال میزان اثر بخشی بشدت وابسته به نحوه مصرف است. اگر قرصها بطور نادرست مصرف شوند – مثلا شروع مصرف قرص همراه با یک روش مطمئن دیگر نباشد یا در طول یک دوره چند بار فراموش شود- احتمال بروز حاملگی افزایش می یابد، در واقع اشتباهات بیشتر، به معنای احتمال وقوع بارداری بیشتر است. بنابراین استفاده از این روش برای افرادی مناسب است که طبق دستور و بطور منظم از آن استفاده می کنند.

بعلاوه استفاده از این روش، محافظتی در برابر بیماریهای مقاربتی ایجاد نمی کند.

 

در صورت مصرف این قرصها، اگر تصمیم به بارداری گرفتم چه باید بکنم؟

 

بهتر است یک ماه پیش از قطع قرص، مصرف فولیک اسید را آغاز کنید و برای معاینات پیش از بارداری به پزشک خود مراجعه نمائید.

هر زمان که برای اقدام به باردار شدن آماده بودید، لازم نیست یک بسته قرص را تمام کنید. هر زمان که مصرف آنرا متوقف کنید، چه بسته قرص شما تما شده باشد یا خیر، چند روز تا حداکثر یک هفته بعد خونریزی خواهید داشت. در بسیاری از خانمها باروری به محض قطع قرص باز می گردد و در برخی یک تا چند ماه طول می کشد تا تخمک گذاری منظم اتفاق بیافتد.

بعضی از پزشکان توصیه می کنند که بهتر است تا زمانیکه دو سیکل قاعدگی منظم داشته باشید از یک روش دیگر (مانند روش طبیعی یا کاندوم) برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید؛ به این دلیل که اگر در حین قاعدگی های نامنظم حامله شوید در تعیین سن دقیق بارداری و تخمین موعد زایمان دچار مشکل خواهید شد. با این حال نگران نباشید اگر این اتفاق افتاد با انجام سونوگرافی در هفته های اول بارداری می توان با دقت زیادی زمان زایمان را مشخص کرد.

 

آیا استفاده از آن مزایایی برای سلامتی دارد؟

بله. اگر چه کم است اما بخصوص در خانمهای سالم غیر سیگاری این مزایا به عوارض احتمالی مصرف قرص برتری دارد.

 • در بسیاری از خانمهایی که از این قرص ها استفاده می کنند دردها و مشکلات ناشی از عادات ماهیانه کاهش می یابد. دوره های قاعدگی منظم می شود و مدت زمان خونریزی و مقدار آن کاهش می یابد و در نتیجه کم خونی فقر آهن در این افراد کمتر دیده می شود. بعلاوه فشارهای عصبی قبل از قاعدگی از جمله سردرد و تحریک پذیری عصبی از بین می رود.
 • از آنجا که موجب مهار تخمک گذاری می شود در پیشگیری از حاملگی بسیار موثر است و به همین نسبت خطر بروز بارداری خارج رحمی را کاهش می دهد.
 • مصرف آن آسان است. در فعالیت جنسی دخالتی ندارد.
 • قابل برگشت است، یعنی با قطع آن بلافاصله امکان حامله شدن وجود دارد.
 • خطر عفونت و التهاب لگن با مصرف قرص کاهش می یابد.
 • در درمان و تشکیل مجدد برخی از کیستهای تخمدان موثر است.
 • خطر سرطان رحم و تخمدان بطور قابل توجهی کاهش می یابد و این اثر تا حدود 20 سال پس از قطع مصرف قرص هم ادامه می یابد.
 • در خانمهای مبتلا به اندومتریوز، در صورت مصرف قرص دردهای لگنی و مشکلات ناشی از بیماری کاهش می یابد. التبه مصرف قرص اندومتریوز را درمان نمی کند اما می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.
 • احتمال بروز بیماریهای خوش خیم پستان مانند کیست را کاهش می دهد.
 • موجب افزایش تراکم استخوانی می شود. مصرف قرص در خانمهایی که نزدیک به سنین یائسگی هستند، شدت و دفعات گرگرفتگی را کم کرده و احتمال بروز پوکی استخوان را بعد از یائسگی کاهش می دهد.
 • می تواند سبب از بین رفتن آکنه های پوستی شود. در خانمهایی که دچار افزایش موهای صورت و بدن باشند ممکن است وضعیت را تا حدی بهبود بخشد.

آیا انواع مختلفی از این قرصها وجود دارد؟

بله. انواع مختلفی وجود دارد که بسته به میزان و ترکیب هورمونهای استروژن و پروژسترون نامهای مختلفی دارند. انواع LD مقدار استروژن کمتری دارند و بطور رایجتری مصرف می شوند در حالیکه مقدار استروژن در نوع HD بیشتر است و در صورت نامناسب بودن قرص LD توسط پزشک تجویز می شود. مقدار هورمون در قرصهای تری فازیک در سه دوره زمانی متفاوت است. قرص سیپروترون کامپاوند (با نام تجاری دیان) هم وجود دارد که در مواردی توسط پزشک تجویز می شود.

 

چگونه می توان این قرصها را تهیه کرد؟

می توان این قرصها را از داروخانه بدون نیاز به نسخه پزشک خریداری کرد. مراکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور این قرصها را بطور رایگان در اختیار خانوارهای دارای پرونده بهداشتی قرار می دهند. با این حال شروع مصرف این روش بعنوان یک روش پیشگیری از بارداری باید با معاینه و بررسی از طرف پزشک یا ماما باشد تا فرد ممنوعیتی در مصرف آن نداشته و خطرات احتمالی برای وی در نظر گرفته شود.

از چه زمانی می توانم مصرف قرص را شروع کنم و آیا لازم است در آغاز مصرف از یک روش دیگر نیز استفاده کنم؟

اگر بتازگی زایمان کرده اید و نباید یا نمی توانید شیردهی از سینه را انجام دهید: باید سه تا چهار هفته پس از زایمان از مصرف قرص خودداری کنید زیرا استروژن موجود در این قرصها احتمال لخته شدن خون را افزایش می دهد و می تواند مشکلاتی ایجاد نماید. اگر برای شروع مصرف قرص عجله ای ندارید و از نظر جنسی فعال شده اید لازم است از یک روش جلوگیری از بارداری مطمئن دیگر استفاده کنید. به یاد داشته باشید که در صورت عدم شیردهی، حدود یک ماه پس از زایمان ممکن است تخمک گذاری رخ دهد. بنابراین لازم است که از یک روش مطمئن دیگر استفاده کنید. در عین حال برای شروع مصرف قرص باید از عدم بارداری اطمینان داشته باشید و یک روش این است که صبر کنید تا پریود شوید. اولین قاعدگی در مادران غیرشیرده معمولا 8 هفته پس از زایمان رخ می دهد. اما اگر در این فاصله از یک روش مطمئن دیگر استفاده کرده اید نیازی نیست که منتظر وقوع عادات ماهانه برای شروع قرص باشید.

اگر قاعده می شوید، اول باید مطمئن شوید که باردار نیستید. بنابراین باید مصرف قرص را پس از خونریزی پریود شروع کنید. دو روش برای این کار وجود دارد. روش "شروع از روز اول" که طی 24 ساعت اول پس از خونریزی مصرف قرص را آغاز می کنید و در این روش نیازی به استفاده از یک روش مطمئن برای جلوگیری از حاملگی ندارید. روش دیگر "شروع از جمعه" است، بدین ترتیب که هر زمان در طول هفته که خونریزی شما شروع شود تا جمعه صبر کنید و اولین قرص را در جمعه بخورید. این روش برای سهولت استفاده و جلوگیری از اشتباهات احتمالی در شروع کردن بسته های آینده روش مناسبی است. در این روش نیاز دارید که یک روش مطمئن جلوگیری را (مانند کاندوم) در ماه اول به همراه استفاده از قرص بکار برید.

اگر تاکنون از نظر جنسی فعال نبودید و یا کاملا از عدم بارداری خود مطمئن هستید ممکن است از روش "شروع سریع" استفاده کنید. به این ترتیب که در هر زمان از سیکل قاعدگی که هستید اولین قرص جلوگیری را بخورید و البته باید در اولین سیکل شروع قرص از یک روش جلوگیری دیگر استفاده کنید. چون تاثیر قرص بلافاصله بعد از شروع نخواهد بود.

 

روش مصرف این قرصها دقیقا چگونه است؟

 

این قرصها معمولا در بسته های 21 عددی یا 28 عددی موجود هستند. در استفاده از بسته های 28 عددی بطور پیوسته و منظم بعد از اتمام یک بسته باید بسته دیگر را شروع کرد. اما در بسته های 21 عددی پس از اتمام یک بسته باید بسته بعدی را 7 روز بعد، شروع کرد. بعنوان مثال اگر اولین بسته قرص را از روز جمعه آغاز کرده اید، پس از اتمام یک بسته از جمعه بعد بسته جدید را شروع می کنید.

معمولا بعد از 3 تا 5 روز خونریزی پریود شروع می شود و شروع بسته بعدی ارتباطی با اتمام خونریزی ندارد.

قرص نبایستی به صورت ناپیوسته، مثلا یک ماه در میان و یا دو ماه در میان و یا چند روز در میان، مصرف شود. حتی اگر فرد از نظر جنسی فعال نباشد، در صورتیکه این روش را برای جلوگیری از بارداری انتخاب کرده است، باید آنرا بطور منظم مصرف کند.

باید در اولین سیکل همراه با مصرف قرص ضد بارداری، از یک روش دیگر جلوگیری نیز استفاده شود.

برای مصرف قرص LD محدودیت سنی وجود ندارد و می توان آن را تا سن 45 سالگی و حتی بیشتر، تحت نظارت و کنترل ادامه داد. لیکن در مواردی نظیر فشار خون کنترل نشده و مصرف سیگار و غیره توصیه می شود که مصرف قرص به سن کمتر از 35 سال محدود گردد و در سنین بالاتر، افراد باید پس از مشاوره،‌ از روشهای دیگری استفاده کنند.

از آنجا که مصرف قرص از انتقال بیماریهای مقاربتی جلوگیری نمی کند، در صورتیکه همسر یا شریک جنسی شما با فرد یا افراد دیگری در ارتباط است یا اعتیاد تزریقی دارد، حتما از کاندوم برای جلوگیری از ابتلا به این دسته از بیماریها استفاده کنید.

در مدتی که قرص مصرف می شود، حجم خون قاعدگی به نسبت قبل از مصرف، کاهش می یابد که در صورت کم شدن بیش از حد و لکه بینی یک روز در میان و یا قطع کامل، باید به پزشک مراجعه کرد.

 

اگر خوردن قرص را فراموش کنم...؟

 

احتمال وقوع بارداری در صورت فراموش کردن مصرف قرصهای ترکیبی، بستگی به این دارد که چه تعداد از قرصهای یک بسته را فراموش کرده اید و در چه زمانی از سیکل قاعدگی هستید. بنابراین بهترین راه این است که در صورت بروز چنین مشکلی با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید. با این حال موارد کلی زیر ممکن است به شما کمک کند:

 • اگر شما آغاز بسته جدید را فراموش کرده اید، بهتر است طبق روال روزانه یک عدد را هر چه زودتر شروع کنید و از یک روش مطمئن دیگر جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
 • در صورتی که خوردن قرص یک شب فراموش شود،‌ بایستی تا دو شب متوالی هر شب دو قرص خورده شود و تا آخر بسته، همزمان از روش جلوگیری دیگری (مثل کاندوم) هم استفاده شود.
 • در صورتی که خوردن قرص دو شب فراموش شود، بایستی تا دو شب متوالی هر شب دو قرص خورده شود و تا آخر بسته، همزمان از روش جلوگیری دیگری (مثل کاندوم) هم استفاده شود.
 • در صورتی که خوردن قرص 3 شب متوالی یا بیشتر فراموش شود، بایستی از خوردن بقیه قرصها خودداری شود و تا شروع خونریزی و آغاز دوره قاعدگی جدید از روش جلوگیری دیگری استفاده شود. سپس از روز پنجم قاعدگی، بسته جدید آغاز شود.

اگر پس از خوردن قرص، استفراغ کنم یا دچار اسهال شوم، چه باید بکنم؟

اگر استفراغ دو ساعت یا دیرتر پس از خوردن قرصها اتفاق بیافتد، مشکلی وجود نخواهد داشت. اما اگر زودتر باشد یا تکرار شود، مانند این است که شما قرصی نخورده اید و باید مانند قرص فراموش شده عمل کنید.

اگر دچار اسهالی باشید که بیش از 24 ساعت طول بکشد نیز باید مانند قرص فراموش شده عمل کنید.

 

آیا استفاده از بعضی داروها، مصرف قرصهای ضدبارداری را بی اثر می کند؟

 

بله. بعضی از داروهای گیاهی و شیمیایی می توانند اثربخشی قرصهای ضدبارداری را کاهش می دهند و برعکس. برخی از این داروها عبارتند از ریفامپین (نوعی آنتی بیوتیک)، گریزوفولوین (داروی ضد قارچ خوراکی)، باربیتوراتها و برخی از داروهای ضد صرع و داروی گیاهی هایپریکوم پرفوراتوم.

بنابراین بهتر است در صورت استفاده درازمدت از یک داروی خاص، آنرا با پزشک یا مامای خود در میان بگذارید و در صورتیکه از قرصهای جلوگیری استفاده می کنید آنرا به اطلاع پزشک معالج خود که برای بیماری دیگری به وی مراجعه کرده اید، برسانید.

اگر در آخرین هفته سیکل قاعدگی، پریود نشوم چه باید بکنم؟

معمولا خونریزی دو یا سه روز و نهایتا 5 روز بعد از مصرف آخرین قرص یک بسته اتفاق می افتد. افرادی که از قرصهای هورمونی استفاده می کنند معمولا پریود کوتاهتر با خونریزی کمتری دارند و ممکن است در بعضی مواقع فقط لکه بینی مختصری در یک روز داشته باشند. حتی ممکن است در یک دوره پریود نشوند. اگر برای شما چنین اتفاقی افتاد در صورتیکه از مصرف صحیح و به موقع تمام قرصهای یک بسته مطمئن هستید، نگران نشوید و بسته بعدی را با فاصله مناسب شروع کنید. اگر شک به بارداری برایتان وجود دارد می توانید برای اطمینان به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید و یا از تست حاملگی خانگی یا آزمایش خون استفاده کنید.

 

آیا مناسب است که گاهی در مصرف قرص، وقفه ایجاد کنم؟

 

دلیل پزشکی قاطعی برای اینکه شما بعد از مدتی استفاده از قرص جلوگیری آنرا قطع کنید و سپس مجددا مصرف آنرا شروع کنید وجود ندارد. مضافا اینکه شما در این مدت باید از روش دیگری استفاده کنید و در اولین سیکل مصرف قرص نیز باید آن روش را ادامه دهید.

طول مدت مصرف قرصهای خوراکی پیشگیری از حاملگی در زنانی که سالم هستند، ممکن استچند سال ادامه پیدا کند و ترک دوره ای آنها توصیه نمی شود.

عوارض جانبی این قرصها چیست؟

 

قرصهای پیشگیری از بارداری که امروزه تولید و توزیع می شوند نسبت به انواع قدیمی تر، عوارض کمتری دارند زیرا مقدار هورمون موجود در آنها به اندازه لازم کم شده است. با این حال برخی از عوارض جانبی آنها در حین مصرف عبارتند از:

 • گاهی خونریزی یا لکه بینی همزمان با مصرف قرص در طول سیکل قاعدگی و بین دو پریود ادامه دارد. وجود لکه بینی همزمان با مصرف مرتب قرص،‌به مدت 2 تا 3 ماه اهمیتی ندارد. در صورت تداوم بیشتر باید به پزشک مراجعه کرد. در برخی مواقع این مشکل با جایگزین کردن قرصهای HD به جای LDبرطرف می شود.
 • علائمی مانند تهوع، استفراغ و سردرد همراه با مصرف قرص بتدریج پس از 2 تا 3 ماهم برطرف می شود. برای پیشگیری از این عارضه بهتر است قرصها را همراه با غذا یا پس از شام و قبل از خواب مصرفکرد. در صورت تداوم علائم تهوع و استفراغ می توان همراه با قرصهای پیشگیری، از قرصهای ویتامین B6به مدت محدود استفاده کرد.
 • تورم و دردناک بودن پستانها، افزایش اشتها، نفخ، تغییر وزن، تغییر در تمایلات جنسی و تغییرات خلقی نیز ممکن است بوجود آید. اکثر این عوارض پس از چند ماه مصرف از بین می روند، با این حال گاهی استفاده از همان قرص از یک مارک دیگر ممکن است کمک کننده باشد.
 • در برخی خانمهایی که از لنز داخل چشمی برای رفع عیوب انکساری استفاده می کنند، احساس ناخوشایند ناشی از خشک شدن چشمها بروز می کند که در اینصورت می توانند با توصیه چشم پزشک از اشک مصنوعی استفاده نمایند.
 • گاهی مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری موجب ایجاد لکه های پوستی روی صورت می شود که به ماسک حاملگی معروف است و معمولا در بارداری و بعلت وجود مقادیری زیاد استروژن در بدن پدید می آید. می توان با محافظت پوست در برابر اشعه و آفتاب احتمال بروز این وضعیت را کاهش داد، اما اگر شما دچار این عارضه شده اید بهتر است با مشاوره با پزشک یا مامای خود، از این به بعد از قرصهای حاوی پروژسترون استفاده کنید یا کلا یک روش دیگر را برای جلوگیری از بارداری انتخاب نمائید. زیرا تداوم مصرف استروژن ممکن است موجب تیره شدن یا وسعت ضایعه پوستی شود.

 

آیا مصرف آن مخاطراتی دارد و عوارض درازمدت استفاده از آن چه می تواند باشد؟

 

فشار خون در افرای که از قرصهای هورمونی استفاده می کنند ممکن است قدری افزایش یابد. این افزایش فشار خون در افراد مسن بیشتر است، لذا تجویز قرصها از 35 سالگی به بالا بااحتیاط صورت می گیرد. ازدیاد مختصر فشار خون بدون علامت بوده و قابل تحمل است، ولی احتمال دارد در ادامه مصرف قرص، با علائمی چون سردرد، خستگی، عصبانیت، بی خوابی، طپش قلب و خونریزی از بینی نمایان شود.
در خانمهای سیگاری، مصرف قرص می تواند خطر وقوع سکته قلبی را افزایش دهد. این احتمال در افرادی که عوامل خطر ساز دیگری از قبیل فشارخون بالا یا چاقی را نیز دارند بیشتر می شود.

مصرف قرصهای ضد بارداری ممکنست احتمال ایجاد لخته های خونی را در برخی از افرادافزایشدهد. از اینرو خطر بروز عوارضی چون ترومبوز و آمبولی ریوی افزایش می یابد اما احتمال آن بسیار کم است.

در نتایج مطالعات شواهد قطعی دال بر افزایش بروز سرطان پستان، تخمدان، رحم، گردن رحم و مهبل مشاهده نشده است. لذا قرصها بطور کلی سرطان زا نیستند.

مصرف قرص در زن سالم به هیچ وجه موجب پیدایش بیماری قند در هنگام مصرف یا پس از قطع قرص نمی شود، ولی ممکن است در زنان مبتلا به بیماری قند موجب تشدید بیماری شود.

اثرات سوء حاملگی در زن مبتلا به بیماری قندبمراتب شدیدتر و خطرناکتر از قرصها است.

چه کسانی نباید از این قرصها استفاده کنند؟

احتمالا پزشک یا مامای شما هنگام انتخاب روش جلوگیری از بارداری سوالاتی را در زمینه عادات، وضعیت سلامت، سابقه پزشکی شما و خانواده تان می پرسد تا مطمئن شود انتخاب این روش برای شما مناسب و بدون خطر است. بطور کلی شما نباید از قرصهای جلوگیری از حاملگی استفاده کنید اگر:

 • دچار یکی از انواع اختلالات انعقادی بوده یا سابقه ای از ترمبوز و آمبولی ریوی داشته باشید.
 • مبتلا به فشار خون بالا باشید یا سایر عوامل خطر ساز برای بیماریهای قلبی و عروقی در شما وجود داشته باشد.
 • مبتلا به هپاتیت فعال یا سایر بیماریهای کبدی باشید.
 • بطور یقین یا احتمالی مبتلا به یکی از انواع سرطانهای حساس به هورمون، مانند سرطان پستان، باشید.
 • خونریزی نامشخص رحمی داشته باشید.
 • دچار سردردهای میگرنی باشید (بخصوص انواعی که همراه با علائم قبل از شروع سردرد است) یا بیش از 35 سال داشته باشید و یا سیگار بکشید.
 • بیش از 20 سال مبتلا به دیابت باشید یا دچار یکی از عوارض دیابت شده باشید.
 • مبتلا به بیماریهای کیسه صفرا باشید یا سابقه یرقان ناشی از انسداد مجاری صفراوی را داشته باشید.
 • در یک یا دو ماه آینده نیاز به بستری شدن پیدا کنید.
 • سیگاری و بالای 35 ساله باشید یا اگر بالای 40 سال داشته باشید که در اینصورت قرص خوراکی پیشگیری از حاملگی باید با احتیاط و پس از معاینه و بررسی های کامل تجویز شود.
 • اگر در حین مصرف قرصهای خوراکی پیشگیری از حاملگی،‌ ترشح شیر پیدا شود باید از روشهای دیگرپیشگیری از حاملگی استفاده کنید و اگر ترشح شیر ادامه یابد و بخصوص اگر اختلالاتبعدی در عادت ماهانه پیدا شود، باید برای انجام یک معاینه کلی به پزشک مراجعه نمایید.

چه علائمی نشان می دهد که مشکل پزشکی ناشی از مصرف قرص ایجاد شده است؟

در صورت بروز هر یک از علائم زیر فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • سرفه همراه با خلط خونی
 • درد شدید شکمی
 • تورم در یک پا، یا درد شدید در ساق یا ران
 • سردرد میگرنی یا سردرد از هر نوعی که با شروع مصرف قرص تشدید شده باشد.
 • هر نشانه ای از اختلالات عصبی مانند اختلال بینایی (دو بینی، تاری دید، کوری گذرا یا دیدن نقاط نورانی در میدان دید)، اختلال تکلم، بی حسی یا ضعف در نیمی از بدن.
 • قرمزی شدید پوست، یرقان یا زردی پوست، خارش در کل بدن، وجود توده ای در پستان، افسردگی یا تموج در خلق و خو و نهایتا زمانی که حدس مس زنید باردار شده اید.

 

http://womanblog.persianblog.ir/post/9

==========================================================================

جلوگیری از بارداری بر پایه روش‌های هورمونی، اغلب با عوارضی جسمی و حتی روحی همراه است، از ناراحتی‌های اندک گرفته تا بدترین حالات که برای هر فردی متفاوت است. ممکن است شما از واکنش بدن خود نسبت به این قرص‌ها تا وقتی که از آن‌ها استفاده نکنید، خبر نداشته باشید، اما این مطلب به برخی مشکلات رایج که پس از استفاده از این قرص‌ها پیش می‌آید اشاره کرده است.


با سردرد و سرگیجه چه کنید؟

اگر این موارد رخ داد صبور باشید. دکتر هیلدا هاتچرسون، پزشک متخصص زنان و استاد دانشگاه کلمبیا در نیویورک، اظهار می‌کند: "به نظر می‌رسد این عوارض جانبی در اکثر موارد پس از مدتی استفاده از این قرص‌ها از بین می‌روند. اما اگر از بین نرفتند، شاید تغییر مارک قرص یا حتی نوع پیشگیری بتواند مفید واقع شود."


حالت تهوع دارید؟

در موارد این واکنش پس از چند ماه مصرف این دارو، خودبه‌خود از بین خواهد رفت. اگر این حالت از بین نرفت و از قرص ضدبارداری خوراکی استفاده می‌کنید، آن را همراه با غذا میل کنید. در صورتی که از روش‌هایی مانند حلقه یا چسب‌های حاوی هورمون استفاده می‌کنید و حالت تهوع دارید، باید روش جلوگیری خود را تغییر دهید.

 

اگر قاعدگی شما با اختلال همراه است

این عارضه نسبت به دیگر عوارض جانبی مصرف قرص‌های ضدبارداری، بیشتر خانم‌ها را مشوش می‌سازد، زیرا بسیار غیرقابل پیش‌بینی است و زمان سیکل قاعدگی را به هم می‌ریزد. برای حل این مشکل، خوردن قرص درست در یک ساعت معین از روز، ممکن است مفید باشد. روش‌های ضدبارداری که پیش از بارداری انجام می‌شود مانند تزریق، مینی پیل و کاشت زیر پوست، بیشتر با این حالت همراه هستند. روش‌های فوق، احتمال کمتر شدن عادت ماهانه زنان را بالا برده و گاهی سبب قطع کامل آن می‌شوند. درصورتی که لکه‌بینی دارید، حتما پزشک خود را از این موضوع مطلع‌سازید.

 

در این گونه موارد گاهی می‌توان با نظر پزشک از داروهای ضدالتهابی مانند ایبوبروفن یا گهگاه از کمی استروژن استفاده کرد.


وقتی تمایل جنسی شما کم می‌شود

درصورت مشاهده این عارضه، از نوع دیگر داروهای ضدبارداری استفاده کنید. در برخی خانم‌ها، اگر قرص جلوگیری از بارداری مصرفی با قرصی که آندروژنیک یا هورمون مردانه بیشتری دارد، عوض شود، میزان تمایل جنسی به حالت اولیه باز می‌گردد. اگر این روش هم مفید واقع نشد باید از روش دیگری استفاده کرد.


علیرغم تاثیری که استفاده از این قرص‌ها روی حافظه زنان دارد، دانشمندان تاکید می‌کنند که این تاثیر،‌ اصلا بدان معنا نیست که قرص‌های پیشگیری از بارداری، حافظه افراد را ضعیف یا خراب می‌کند


خلق و خوی شما عوض شده؟

اگر تنها مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری و نه هیچ عامل دیگری، به راستی سبب نگرانی و اضطراب و حتی افسردگی شما می‌شود، باید از روش‌های غیرهورمونی دیگر استفاده کنید

 

دکتر هاتچرسون می‌گوید: "با تجربه‌ای که من به دست آورده‌ام، اگر خانمی به دلیل استفاده از قرص‌های ضدبارداری دچار افسردگی شود، معمولا تعویض دارو هم در مورد او کارساز نخواهد بود."

 

این پزشک متخصص می‌گوید که بر اساس تجربیات او تقریبا تمامی راه‌های هورمونی باعث ایجاد چنین مشکلات مشابهی می‌شوند. برای برخی از بیماران که باید از قرص جلوگیری از بارداری استفاده کنند، دکتر هاتچرسون در برخی موارد داروی ضدافسردگی تجویز می‌کند که نتیجه موفقیت آمیز و خوبی هم داشته است.


قرص‌های پیشگیری از بارداری روی حافظه زنان موثر است؟

پیش از این مطالعات نشان داده‌اند که زن‌ها بیش از مردها جزییات هیجانی یک رویداد را به خاطر می‌سپارند. با این حال آیا ممکن است عواملی روی این تفاوت تاثیر بگذارند؟ آیا آن‌طور که گفته می‌شود، روش‌های پیشگیری از بارداری می‌توانند روی حافظه خانم‌ها موثر باشند؟

 

دانشمندان معتقدند که هورمون‌های بدن افراد روی شکل‌گیری خاطرات آن‌ها موثرند. برای مثال، هورمون‌هایی که در پاسخ جنگ یا گریز ما (واکنشی که اغلب، بدن ما نسبت به استرس و یا ترس از خود نشان می‌دهد) نقش دارند، روی نحوه یادآوری یک خاطره خاص تاثیر می‌گذارند. به همین دلیل، حوادث تکان‌دهنده در مقایسه با فعالیت‌های روزمره ما خیلی تاثیر بیشتری دارند. تصور می‌شود بخشی از مغز به نام آمیگدال، نقشی مرکزی در ایجاد و ذخیره خاطرات جدید دارد و این بخش، با گیرنده‌های این هورمون‌ها کار می‌کند.

 

مشخص است که قرص‌های پیشگیری از بارداری،‌ از طریق کاهش میزان استروژن و پروژسترون در بدن زن، تخمک‌گذاری را محدود می‌کنند. اما هنوز مشخص نیست که آیا این تغییر هورمونی روی نحوه یادآوری خاطرات زن‌ها هم اثر می‌گذارد یا نه.

 

در یک مطالعه جدید،‌ محققان گروهی از زنانی را که از قرص‌های خوراکی پیشگیری از بارداری استفاده می‌کردند، با زنانی که بدون مصرف هیچ قرص هورمونی،‌ دوران قاعدگی طبیعی داشتند، مقایسه کردند تا ببینند آیا نحوه یادآوری رویدادها در آن‌ها با هم متفاوت است یا خیر. هر گروه، داستان پسر جوانی را که با یک خودرو تصادف می‌کند، با استفاده از چند اسلاید دیدند.

 

بعد از بررسی، دانشمندان به این نتیجه رسیدند زنانی که قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف می‌کردند، اصل موضوع و نکات مهم را به خاطر داشتند، اما به اندازه زنانی که قرص مصرف نکرده بودند، جزییات را به یاد نمی‌آوردند.

 

ممکن است این تفاوت، نتیجه استروژن و پروژسترون باشد، چرا که آن‌ها در نحوه دریافت هورمون‌های استرس در مغز،‌ تداخل ایجاد می‌کنند.

 

البته علیرغم تاثیری که استفاده از این قرص‌ها روی حافظه زنان دارد، دانشمندان تاکید می‌کنند که این تاثیر،‌ اصلا بدان معنا نیست که قرص‌های پیشگیری از بارداری، حافظه افراد را ضعیف یا خراب می‌کند. بلکه یافته‌ها نشان می‌دهد که در چنین شرایطی، زنان چه نکاتی را با وضوح بیشتری به حافظه خود می‌سپارند.

 

منابع:tebyan.net

=====================================================================

روش های اورژانس جلوگیری از بارداری

 

اگر اسپرم و تخمک با هم ترکیب شوند، آیا دیگر نمی شود جلوی هیچ چیز را گرفت؟

حتما یاد (سقط جنین) می افتید و لبتان را گاز می گیرید، اما اینجا حرفی از جنین نیست. فقط یک سلول تخم تشکیل شده که اگر در دیواره رحم (لانه گزینی) کرد و رشد کرد و بزرگ شد، به آن جنین می گویند. پس ماجرا اساسا ربطی به جنین و سقط و این حرف ها ندارد.

حالا می شود راحت تر صحبت کنیم. بعضی از روش های پیشگیری از بارداری هستند که نمی گذارند هیچ سلولی به وصال سلول دیگر برسد. یعنی اصلا اجازه نمی دهند سلول تخم تشکیل شود. (کاندوم، دیافراگم و…) بعضی دیگر هستند که اساسا نمی گذارند سلولی پایش را توی کوچه بگذارد که بخواهد با سلول دیگری چشم تو چشم شود. (قرص های ضدبارداری و…) اما گروهی دیگر هم هستند که کاری ندارند سلول به سلول می رسد یا نه. اگر هم برسد، آنها نمی گذارند این سلول در جایش مستقر شود که بخواهد رشد کند و (آدم) شود. آی یودی معروف ترین اینهاست که باعث می شود جداره رحم دیگر پذیرش سلول تخم را نداشته باشد.

برگردیم به سوال اول. اگر اسپرم و تخمک با هم ترکیب شوند، آیا دیگر نمی شود جلوی هیچ چیز را گرفت؟ جواب این است که می شود؛ اما باید عجله کرد تا سلول تخم، لانه اش را در جداره رحم نسازد. اگر ساخت و مستقر شد، آن وقت از بین بردنش شاید بشود مصداق سقط و این جور حرف های خطرناک.

این، شروع قصه ای است که (صبح روز بعد) نام دارد.

مقدمه: پیش از این که بگوییم قصه این روش (اورژانس) پیشگیری از بارداری از کجا شروع می شود، این ۳ نکته را باید به خانم های محترم یادآوری کنیم:

۱- این روش فقط و فقط درموارد اورژانس به کار می آید. پس، بی خیال روش های معمول ضد بارداری نشوید، به امید (صبح روز بعد).

۲- هر کس خربزه می خورد، پای لرزش می نشیند. اگر برای اولین بار از این روش استفاده کردید و اذیت شدید، این ضرب المثل یادتان بیاید.

۳- اگر یک بار از این روش استفاده کنید، یعنی شما و همسر محترم به احتمال زیاد هنوز نتوانسته اید یک روش پیشگیری از بارداری درست و حسابی پیدا کنید. پس یک بار دیگر با پزشک مشورت کنید، لطفا.

صبح روز بعد: در اولین فرصت، ۲ قرص خوراکی ضد بارداری HD همراه با حداقل یک لیوان شیر یا آب بخورید. این نوبت اول است. پس باید طوری برنامه ریزی کنید که نوبت دوم، یعنی ۱۲ ساعت بعد، ۲ قرص دیگر هم بخورید.

البته، مصرف نوبت اول را بی دلیل نباید به تأخیر انداخت. هرچه زمان بیشتری بگذرد، احتمال موفقیت کم می شود. چرا؟ چون گفتیم که کار این قرص ها جلوگیری از لانه گزینی سلول تخم است و اگر سلول تخم زرنگ باشد و زود خودش را به سنگر برساند، قرص ها دیگر معجزه نمی کنند.

اگر بیش از ۷۲ ساعت از رابطه جنسی گذشته باشد، دیگر با قاطعیت می شود گفت از دست قرص ها هیچ کاری برنمی آید. (صبح روز بعد) گفته اند؛ صبح سه روز بعد که نگفته اند.

نکته امیدوار کننده: ناراحت نشوید. قرص صبح روز بعد دقیقا فقط برای روز بعد نیست و می شود آن را تا ۷۲ ساعت بعد هم استفاده کرد. با این وجود، هرچه زودتر مصرف شود، نتیجه بهتری دارد و ایده آلش این است که تا ۲۴ ساعت بعد مصرف شود.

اما چرا بعد از ۷۲ ساعت فایده ندارد؟ چون اسپرم حداکثر در رحم می تواند ۷۲ ساعت زنده بماند. بعد از آن، یا سلول تخم تشکیل و بازی تمام شده، یا این که اصلا اسپرمی زنده نمانده که بخواهد دردسر درست کند. یا رومی روم شده، یا زنگی زنگ.

عصر روز بعد: ۱۲ساعت پس از خوردن قرصهای نوبت اول، ۲ قرص HD دیگر می خورید، البته اگر در این ۱۲ ساعت اتفاق خاص دیگری نیفتاده باشد. مثلا اگر تا دو ساعت پس از مصرف قرص ها در نوبت اول یا دوم، استفراغ کنید (عارضه کاملا شایعی است. خربزه و لرزش که یادتان نرفته؟) در اولین فرصت باید ۲ قرص دیگر HD میل کنید. اگر این اتفاق بعد از خوردن قرص ها در نوبت اول رخ دهد، قرصهای نوبت دوم کماکان باید ۱۲ ساعت بعد از نوبت اول مصرف شوند.

استفراغ اگر بیش از دو ساعت بعد از مصرف قرصها رخ دهد، اهمیتی ندارد. دارو جذب شده است. خلاص.

توضیح واضحات۱: قرص های HD را می توانید از داروخانه تهیه کنید. این ها همان قرص های ضد بارداری معمول هستند که روزی یک عدد از آنها را می خورند. اگر داروخانه HD نداشت، قرص نوع LD را دیگر حتما دارد. فرقش این است که LD را درهر نوبت باید ۴تا مصرف کنید. (در مجموع ۸ قرص)

توضیح واضحات ۲: ممکن است داروخانه بدون نسخه این قرص را به شما ندهد. کار خوبی می کند. در آمریکا هم مدت ها این بحث وجود داشت که آیا می شود این قرص ها را بدون تجویز پزشک به مردم داد یا نه. البته ظاهرا بالاخره تصویب شده که قرص های صبح روز بعد (morning after pill) که در آنجا در بسته بندی های حاوی ۲ قرص عرضه می شود (نه بصورت ورق های ۱۰تایی قرص که در کشور ما هست و در این مورد، ۴ تایش مصرف می شود و بقیه اش را عملا دور می ریزیم)، بدون نیاز به نسخه پزشک به هر فرد بالای ۱۸ سال فروخته شود.

بد نیست بدانید قیمت این قرص ها در آمریکا ۲۰ تا ۴۰ دلار است. چیزی حدود ۱۰۰ برابر قیمت قرص های ما.

توضیحات تخصصی: برای آنها که به علم و دانش علاقه بیشتری دارند، باید عرض شود که اگرچه مکانیسم دقیق تأثیر قرص ناشناخته است، ولی گفته می شود این قرص ها با تداخل در تخمک گذاری یا لقاح (یکی شدن تخمک و اسپرم) ویا جلوگیری از لانه گزینی از حاملگی جلوگیری می کنند. قرص ها حاوی پروژسترون یا استروژن یا هردو هستند.

پروژسترون، مانع رسیدن اسپرم به تخمک یا چسبیدن تخمک هاى بارور شده به دیواره رحم (لانه گزینی تخم) مى شود؛ استروژن هم مانع آزاد شدن تخمک از تخمدان ها (تخمک گذارى).

صبح روز بعدتر: اگر قرص ها را درست استفاده کرده باشید، به احتمال زیاد بعد از یک روز دچار عوارض جانبی شده اید: تهوع ، استفراغ، سردرد، سرگیجه، دل درد، لکه بینی، انقباض عضلات، حساسیت و درد پستان ها و…

خیلی هم نگران نشوید. رایج ترین عارضه تهوع است که معمولاً پس از ۲۴ رفع می شود. اگر تهوع و استفراغ خیلی اذیتتان کرد، تزریق یک آمپول ب ۶ عضلانی کمک می کند.

صبح چند روز بعد: هیچ علامت فوری که نشان بدهد قرصها اثر کرده اند یا نکرده اند، وجود ندارد. فقط قاعدگی باید سر موقع اتفاق بیفتد. اگر شروع قاعدگی، بیش از یک هفته به تاخیر بیفتد، باید به پزشک مراجعه کرد.

نکته مهم۱: اگر بعد از مصرف قرصها، دوباره مقاربتی انجام شود که احتمال بارداری در آن وجود داشته باشد، قرصها از بارداری مجدد جلوگیری نمی کنند.
نکته مهم۲: توجه کنید که اگر قرص ها درست هم خورده شوند، در ۱۱ درصد موارد، احتمال حاملگی وجود دارد.

صبح یک ماه بعد: روش دایمی ضد بارداری تان را انتخاب کرده اید؟ فراموش کرده اید دفعه قبل چه بلایی سرتان آمد؟

http://www.pezeshkan.org/?p=13035

=======================================================================

محاسن و معایب قرص ضدبارداری

 

رابطه قرص ضدبارداری و پریود ماهانه
در مورد اثرات قرص های ضد بارداری و محاسن و معایب آن صحبت کردید و گفتید که این قرص ها به صورت دوره ای مصرف میشوند، یعنی شخص برای ۲۱ روز روزی یک قرص مصرف می کند و در هفته چهارم هیچ قرصی مصرف نمی کند.


و گفتید که اگر خانمها تمام ۲۸ روز را قرص بخورند، دیگر دچار خونریزی نمی شوند و پریودی در کار نخواهد بود. حال سئوال این است: آیا نداشتن پریود ضرر و زیان دارد؟
دکتر بیژن پردیس: خیلی از امراض جدی باعث قطع عادت ماهانه می شوند. اما قطع پریود لزوما به معنای بیماری خاصی نیست. برای همین الان خیلی از خانم ها به صورت مداوم از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند و دیگر مشکل خونریزی ندارند.
‌ میزان اثربخشی ‌Effectiveness
این قرصها چقدر است؟
دکتر بیژن پردیس:اگر به طور مرتب مصرف شود ۷/۹۹ درصد موثر است که این ایده آل است.
اما اشخاص گاهی فراموش می کنند که قرص را بخورند. بنابراین در واقعیت میزان موثر بودن آن ۹۲ درصد بوده است. برتری دیگر این تکنیک این است که برگشت پذیر است، یعنی هرگاه قطع شود بعد از مدتی شخص می تواند حامله شود.
یک سری محاسن دیگر هم (غیر از بارداری) دارد. مثلا اشخاصی که پریود آنها نامنظم است، قرص ضدبارداری به عنوان دارو به آنها تجویز می شود.
مثلا در بعضی از دختران نوجوان و یا در خانم ها در سنین قبل از یائسگی نظم خونریزی ها به هم می خورد و تخمک ها ممکن است به صورت مرتب رها نشوند و پریود نامرتب باشد. در این صورت قرص ضد بارداری می تواند به آنها تجویز شود.
درد زیر شکم به هنگام پریود از مشکلات دیگر خانمها است. اگر این درد پریود شدت زیادی داشته باشد، باید معاینات لازم صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که بیماری دیگری در کار نیست و در این صورت قرص ضد بارداری به آنها تجویز می شود. از اثرات مثبت دیگر این قرصها بالا رفتن تراکم استخوانهاست.
حسن دیگر در بعضی از خانمها که دچار موهای زائد و یا جوش های غرور جوانی می شوند، استفاده از بعضی از قرص های ضد بارداری باعث کمتر شدن موهای زائد بدن و جوش های غرور جوانی می شود.
یکی دیگر از فوائد آن این است که کسانی که از این قرص ها استفاده می کنند خطر سرطان تخمدان در آنها کمتر می شود، زیرا تخمدان ها از فعالیت می افتند.
همینطور سرطان دیواره رحم و شاید بعضی دیگر از سرطان ها مثل سرطان دیواره رحم و شاید بعضی دیگر از سرطان ها مثل سر طان روده و سرطان مقعد هم می تواند کمتر شود.
همچنین می تواند باعث کاهش کیست های درون تخمدان شود.
همینطور تحولات خلقی و ناهنجاری های رفتاری خانمها که در ایام پریود پیدا می کنند، کاهش می یابد. اثرات ثانویه و خطرات قرصهای ضد بارداری چیست؟
دکتر بیژن پردیس: در دهه های اخیر و در نسل های جدیدتر این قرصها میزان ایستروژن پایین آمده است. این قرصها ترکیبی از دو هورمون زیر هستند:
‌‌‌‌‌Estrogen & Progestin
پایین آمدن مقدار ایستروژن در این قرصها باعث می شود که خیلی از اثرات ثانویه این قرصها کم شود. ولی با کم شدن غلظت ایستروژن درصد خانم هایی که دچار خونریزی های مقطعی ‌Spotting
در میانه سیکل خود می شوند بیشتر می شود. اما حالت تهوع و سردرد کمتر می شود.
مهمترین آثار منفی آن، لخته شدن خون در سیاهرگ های پا است که می تواند برود و به رگ های ریه برسد و مرگ آور شود.
اشخاصی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند سه تا چهار برابر بیشتر از دیگران دچار این حالت می شوند. در ازای ده هزار نفری که از این قرصها استفاده می کنند یک نفر در سال دچار لخته شدن خون می شود. عده ای گفته اند که استفاده از این قرصها خطر سکته قلبی یا مغزی را زیاد می کند، اما در خانم هایی که سالم هستند این خطرات ثابت نشده.
سرطان سینه را چطور؟ آیا ریسک این سرطان را بیشتر می کند؟
دکتر بیژن پردیس:بله ریسک سرطان سینه را چهار درصد اضافه می کند.
ریسک سرطان سینه در خانمها ده درصد است. اما این قرصها این میزان را از ده درصد به چهارده درصد می رسانند.
‌ آیا چاقی ایجاد می کند؟
خیلی ها می گویند که این قرصها سبب اضافه وزن می شود. بله، ۲۰ درصد اشخاص دچار اضافه وزن می شوند. برای استفاده از این قرصها محدودیت زمانی وجود ندارد و می توانند سالهای سال از آن استفاده کنند.
این قرصها قابلیت بچه دار شدن شخص در آینده را تهدید نمی کند.
برای خانم هایی که بالا‌ی ۳۵ سال هستند و سالم هستند و سیگار هم نمی کشند، قرص های ضد بارداری می توانند بسیار بی خطر باشند.
تصور غلط دیگر این است که اگر شخص قرص های ضد بارداری را در زمان حاملگی به صورت ناخواسته بخورد، بچه ناهنجار به دنیا می آید. این اشتباه است و چنین خطری وجود ندارد.

http://www.pezeshkan.org/?p=17611

======================================================================

آیا قرص ضد بارداری باعث چاقی‌ می شوند؟

بسیاری از خانم ها معتقد هستند که با خوردن قرص های ضد حاملگی چاق می شوند؟این ادعا تا چه حد صحت علمی دارد؟

قرص‌های پیشگیری از بارداری به عنوان یکی از موثرترین روش‌های اثبات شده در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

50 سال از ورود این قرص‌ها به بازار می‌گذرد و امروزه انواع و اقسام قرص‌های پیشگیری از بارداری عرضه می‌شوند که نسبت به انواع اولیه نوع و میزان هورمون‌هایش عوض شده‌اند تا تحمل آن برای مصرف‌کننده راحت‌تر باشد.

در ضمن، قرص‌های جدید عارضه‌هایی چون حالت تهوع و دیگر موارد را کمتر دارند. مصرف قرص می‌تواند تا 99 درصد از باردارشدن فرد جلوگیری کند.

یکی از محاسن استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری این است که باعث نازایی نمی‌شود و برخلاف تصور عامه که می‌گویند نازایی می‌آورد کاملا از این قضیه مبراست.

این روش بهترین توصیه و مناسب‌ترین گزینه‌ای است که ما به زوج‌های جوان تازه ازدواج کرده پیشنهاد می‌کنیم.

به دلیل اینکه آنها به محض قطع قرص می‌توانند باردار شوند. دلیل این مدعا هم مواردی است که خانم اظهار می‌کند 2 یا 3 شب قرص خود را فراموش کرده و حالا باردار شده است. یعنی به محض قطع مصرف، مقدار هورمون موثر (که مانع بارداری می‌شود) از خون پاک شده و تخمک‌گذاری انجام می‌شود و بارداری رخ می‌دهد.

اما دلیل اینکه باورهای نادرستی در مورد قرص ضدبارداری و نازایی وجود دارد این است که چون اکثر خانم‌ها بلافاصله پس از ازدواج و شروع رابطه جنسی به‌عنوان روش پیشگیری، مصرف قرص را شروع می‌کنند و هیچ اطلاع یا ارزیابی از باروربودن یا نبودن خود ندارند، پس از قطع مصرف قرص و تلاش برای بارداری، عدم موفقیت در باروری را به قرص نسبت می‌دهند؛

در حالی که قرص‌ها به هیچ‌وجه چنین عارضه‌ای ندارند و اگر آنها از هیچ روشی استفاده نمی‌کردند نیز به دلیل مشکلات احتمالی این خانم بارداری اتفاق نمی‌افتاد. به هر حال، حالا این زوج ناباروری خود را به قرص نسبت می‌دهند و به دیگران می‌گویند شما قرص استفاده نکنید چون نازایی می‌آورد.

مساله دیگری که در مورد قرص‌ها عنوان می‌شود آن است که اضافه وزن می‌آورد. باید بدانید قرص شما را چاق نمی‌کند اما این خاصیت را دارد که موجب افزایش اشتها می‌شود بنابراین شما بیشتر غذا می‌خورید و متاسفانه چون خیلی از خانم‌ها عادت به ورزش کردن ندارند، اضافه وزن پیدا می‌کنند.

شاید بهتر باشد این بهانه مصرف قرص را با اصلاح عادات زندگی رفع کنید یعنی اولا ورزش را به زندگی‌تان راه بدهید. ثانیا افزایش اشتهای ایجاد شده ناشی از قرص را با مصرف مواد کم‌کالری و پرحجم یا میوه‌ها و سبزیجات جبران کنید.

شما می‌توانید با پیاده‌روی از خانه تا محل خرید یا نرمش کردن در خانه نه تنها مانع اضافه وزن و چاقی شوید بلکه روحیه شاد و سلامتی و دیگر فواید ورزش را به خود هدیه دهید. نباید به جای یافتن راه‌حل و اصلاح ریتم زندگی خود را از مزایای مصرف قرص محروم کنید.
=============================================================================

فواید و مضرات قرص‌های ضدبارداری

 

قرص‌های پیشگیری از بارداری زنان، اکنون به طور فراگیری مورد استفاده‌ هستند ‌و در بسیاری از کشورها در راس روش‌های تنظیم خانواده قرار گرفته‌‌اند.

 

 

 

فواید قرص‌های ضدبارداری

- مهار تخمک‌گذاری: دو نوع هورمون در این قرص‌ها وجود دارند به نام های استروژن و پروژسترون. این هورمون ها مانع رشد تخمک در هر ماه می‌شوند.

- پوشش داخلی رحم را طوری تغییر می‌دهد که حتی اگر تخمکی آزاد شود، نتواند در رحم به رشد خود ادامه دهد.

- ترشحات مخاطی دهانه رحم را غلیظ‌ تر کرده و ورود اسپرم به آن را مشکل‌تر می‌کنند.

- کاهش خطر سرطان‌ تخمدان و رحم

- کاهش علائم سندرم پیش از ‌قاعدگی

- کاهش خطر ابتلا به ام اس

- جلوگیری از ریزش مو

- درمان کننده زنان مبتلا به پراشتهایی عصبی (بولیمیا)‌

- محافظت در برابر بیماری های عفونی و التهابی لگن خاصره و بیماری های خوش خیم پستان

- محافظت در مقابل کم خونی فقر آهن به علت کم شدن حجم خون عادت ماهانه

- کاهش میزان حاملگی های خارج از رحم

- منظم تر شدن عادت ماهانه و کاهش دردهای این دوران

- کمک به درمان جوش های صورت

- بهتر شدن بیماری روماتیسم مفصلی

اغلب عوارض قرص های ضدبارداری، طی مدت 2 تا 3 ماه پس از مصرف دارو کاهش یافته و از بین می‌روند. در صورت ادامه این عوارض به مدت بیش از سه ماه، حتما باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد

 

مضرات قرص‌های ضدبارداری

 

- وجود هورمون استروژن در قرص سبب افزایش مختصر فشار خون می‌شود. در سنین پایین خطر عمده‌ای نیست، اما تجویز دارو از سن 35 سالگی به بعد باید با احتیاط انجام شود.

- تاثیر برخی از داروها مانند: داروهای ضد افسردگی و آرام بخش‌ها را تشدید می‌کنند.

- مصرف این قرص ها در زنان مبتلا به بیماری قند می‌تواند موجب تشدید بیماری شود.

- قرص‌های ترکیبی، حجم شیر مادر را کم می‌کنند. بنابراین زنان شیرده در شش ماه اول پس از زایمان نباید از این داروها استفاده کنند.

- زنانی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند، یک و نیم برابر بیشتر از سایر زنان به بیماری روده مبتلا می‌شوند. خطر نسبی ابتلا به بروز عفونت روده با افزایش مدت دوره مصرف قرص، تشدید می‌شود.

- رابطه میان مصرف قرص‌های ضدبارداری و خطر لخته شدن خون و سکته مغزی کاملا ثابت شده است. این خطر در صورتی که زن سیگاری و بالای 35 سال باشد، ‌به شدت افزایش می‌یابد.

- قرص‌های ضدبارداری ممکن است رشد عضلات را در زنان جوان مختل کنند و خطر سرطان پستان و سرطان گردن رحم را در زنان پیش از دوران یائسگی بیفزایند.

- در دراز مدت ممکن است باعث اختلال میل و فعالیت جنسی در زنان شود. اگر قرص جلوگیری از بارداری مصرفی با قرصی که هورمون مردانه بیشتری دارد، عوض شود، میزان تمایل جنسی به حالت اولیه باز می‌گردد. اگر این روش مفید واقع نشد، باید از روش دیگری استفاده کرد.

سردرد و سرگیجه که پس از مدتی استفاده از این قرص‌ها از بین می‌روند. اما اگر از بین نرفتند، شاید تغییر مارک قرص یا حتی نوع پیشگیری بتواند مفید واقع شود.

- اگر حالت تهوع دارید، قرص را همراه با غذا میل کنید.

- مصرف قرص‌های ضدبارداری، زمان سیکل قاعدگی را به هم می‌ریزد. برای حل این مشکل، خوردن قرص در یک ساعت معین از روز، مفید است.

- مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری، سبب نگرانی و اضطراب و افسردگی می‌شود.

- افزایش تشکیل سنگ کیسه صفرا نیز گزارش شده است.

- حساسیت سینه‌ها، احتباس مایعات در بدن، خواب‌آلودگی، افزایش وزن، بروز آکنه، عصبی شدن و تغییرات خلقی نیز از دیگر عوارض این قرص ها هستند.

اغلب عوارض قرص های ضدبارداری، طی مدت 2 تا 3 ماه پس از مصرف دارو کاهش یافته و از بین می‌روند. در صورت ادامه این عوارض به مدت بیش از سه ماه، حتما باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد.

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر در حین مصرف قرص های ضد بارداری دچار علائم زیر شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

سرفه همراه با خلط خونی

تنگی نفس

احساس فلجی یک طرف بدن

ورم یا درد غیرطبیعی پاها

سردرد شدید یک طرفه

کوری موقتی

درد سینه و شکم

زردی پوست یا چشم

 

چه زنانی نباید این قرص ها را بخورند؟

- سابقه وجود لخته خون در رگ‌ها و ریه و نارسایی قلبی

-  بیماری عروق مغزی یا قلبی

-  فشار خون درمان نشده

- دیابت با عوارض عروقی

- سن بالای 35 سال به همراه مصرف سیگار

- تومور‌های وابسته به استروژن

-  سرطان پستان

- خونریزی زنانه غیرطبیعی که تشخیص داده نشده

- تومور پرولاکتینومای هیپوفیز

- حاملگی ثابت شده یا مشکوک

- بیماری کبدی فعال

- سوءجذب روده‌ای

-  مصرف قرص ریفامپین

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

 

نظرات 

 
+1 قرص روکینمدیریت سایت جمعه ۰۷ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۳:۳۶
نقل قول از لیدا:
میخواستم بدونم قرص روکین باعث افزایش وزن می شود؟


خیر .باعث افزایش وزن نمیشود
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 پاسخ: راهنمای خرید انواع قرص های ضد بارداری و حاملگیمدیریت سایت شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۲:۱۱
نقل قول از سارا:
سلام میخواستم بدونم از قرص روکین برای تنظیم قاعدگی میشود استفاده کرد نحوه استفاده آن به چه صورتی است


بله عزیزم. برای اولبن بار که مصرف میکنید از روز اول قاعدگی شروع به خوردن کنید تا 21 عدد تمام شود بعد از دقیقا یک هفته دوره بعدی را مصرف کنید و مهم نیست روز چندم قاعدگیتان است.اما اگر قاعدگیهاتون خیلی نامنظم و فاصله دار است حتما به دکتر مراجعه کنید چون ممکن است نشانه بیماری خاصی باشد
نقل قول
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید انواع قرص های ضد بارداری و حاملگیمدیریت سایت شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۲:۱۷
نقل قول از سارا:
سلام
میخواستم ببینم کدوم قرص ضد بارداری از همه بهتره؟من از دزوسپتیو استفاده میکنم.ولی بدجوری قبل از پریود عصبی هستم و حساس و گریان.در صورتی که قبل از استفاده از قرص این طور نبودم.اگر قرص دیگه ای استفاده کنم مشکلم بر طرف میشه؟در ضمن صبحها هم با درد مفصلهای دست پا و ورم کردنشون بیدار میشم.باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟


نوع قرص خود را تغییر داده و از قرص مارولون و یا روکین استفاده کنید.متخصص داخلی فوق تخصص روماتولوژی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید انواع قرص های ضد بارداری و حاملگیمدیریت سایت شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۲:۱۸
نقل قول از مریم:
سلام.آیا قرص مارولون ایرانی وخارجی دارد؟چه فرقی باهم میکنند؟


این قرص مارولون ایرانی (دزوسپتیو)و مارولون خارجی دقیقا داری ترکیبات مشابه هستند اما کیفیت مواد مورد استفاده اصلا مثل هم نیست. شک نکین که کیفیت مواد خارجی اصلا قابل مقایسه با کیفیت مواد ایرانی نسیت و برای اکثر قرص ها مصداق داره
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید انواع قرص های ضد بارداری و حاملگیمدیریت سایت شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۲:۱۹
نقل قول از مهمان:
سلام،من چند دوره یاسمین مصرفل میکردم ولی از این ماه روکین مصرف میکنم،و از روز هشتم روکین مصرف کردم در حالیکه روی قرص نوشته بود اگه اولین دوره ایست که از این قرص ها استفاده میکنید از روز اول قاعدگی مصرف کنید ، میخواستم بدونم ممکن بارداری پیش بیاد؟؟


نه مشکلی نیست
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 پاسخ: راهنمای خرید انواع قرص های ضد بارداری و حاملگیمدیریت سایت شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۲:۳۳
نقل قول از م.ر:
سلام می خواستم بدونم من وقتی یا سمین مصرف میکنم سینه هام بزرگ میشن آیا با روکین هم این عوارض وجود داره:

روکین همون یاسمینه.فقط ایران ساخته و به طور مشخص روش قید شده که چنین عارضه ای رو ایجاد میکند.همه این قرصها با هورمونهابازی میکنند پس بهتره از قرص های با دوز پایین مثل یاسمین روکین و دزوسپتیو استفاده کنید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید انواع قرص های ضد بارداری و حاملگیمدیریت سایت شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۲:۳۶
نقل قول از سولماز:
دورود...قرص یاسمین با قرص کلردیازپوکساید5 وکاربامازپین تداخل دارویی دارد یا خیر؟

ر مورد کاربامازپین باید بگویم که اثر قرص ضد بارداری را کم میکند پس شما باید یا از قرص با دوز بالا مثل "اج دی" استفاده کنید یا با روش دیگری جلوگیری کنید که البته بهتر است با روش دیگری از بارداری جلوگیری کنید در مورد کلرودیازپوکساید هم این دارو اثری بر قرص ضد بارداری ندارد اما قرص ضد بارداری باعث افزایش اثر کلردیازپوکساید میشود
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 پاسخ: راهنمای خرید انواع قرص های ضد بارداری و حاملگیمدیریت سایت شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۲:۴۲
نقل قول از آوا:
سلام .من دو سال بعد سزارین با سونو متوجه وجود یک کیست 6 سانتی در تخمدان شدم.دکتر بهم توصیه کرده که چند ماه قرص بخورم
لطفا بهترین قرص و بهم معرفی کنین که هم عوارض کمتر داشته باشه و هم رعایت فاصله بین قرصا راحت تر باشه
خود دکتر بهم یاز و پیشنهاد دادن
مرسی

اول این نکته رو بگم که قرصها باعث نمیشوند کیست از بین برود فقط باعث میشوند کیست جدید به وجود نیاد.در مورد سوال شما هم باید بگم که قزصهایی مناسب برای کیست است که استروژن بالا داشته باشد مثل قرصهای(اچ دی) اما یاز استروژن کمی دارد و مناسب نیست.شما میتوانید یاز را دوتا دوتا بخورید.البته خوردن دوز بالای این قرصها مستلزم شرایط خاصی است که باید با دکتر مشورت کنید مثلا برای کسانی که مشکلات انعقادی دارند مشکل ساز میشود
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 پاسخ: راهنمای خرید انواع قرص های ضد بارداری و حاملگیمدیریت سایت شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۲:۴۴
نقل قول از منصوره:
با سلام
من حدود چند ماه است که به طور مرتب 5 روز قبل از پریودم لکه بینی دارم و بعد پریود می شوم. به دکتر که مراجعه کردم بعد از سونوگرافی متوجه شدم که فیبروم دارم و دو تا کیست 4 و 5 سانتی در تخمدانهام دارم و با نظر دکتر قرص یاسمین را شروع کردم ماه اول خوب خوب شدم بعد ماه دوم دکتر گفت یاز استفاده کنم که دوباره لکه بینیم به همان ترتیب شروع شد البته قابل ذکر است که این لکه بینی مرتب است من تا به حال به 3 دکتر مراجعه کرده ام ولی خوب نشدم چیکار میتونم بکنم؟ آیا در حین مصرف قرص یاز ممکن است در وسط دوره پریود شویم در چنین حالتی باید قرص را مصرف کنیم یا نه؟ مرسی

اطلاعات دقیق تری باید عنوان کنید.چند سالتونه؟ ازدواج کردید یا نه؟فیبرومتان کجای رحم وچه سایزیست؟
اما در مورد اینکه با یاز هنوز لکه بینی دارید نشان میدهد دوز استروژن یاز براتون کافی نیست و باید قرص قویتری استفاده کنیدمثل ال دی
ممکن است پریود شویداگر پریود شدید تست حاملگی دهیدواگرمیدانید که حامله نیستید قرص قویتر با فاصله 7 روز بخورید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 پاسخ: راهنمای خرید انواع قرص های ضد بارداری و حاملگیمدیریت سایت شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۲:۴۶
نقل قول از مرجان:
salam man az zamani ke period shodam kist polikistik bodam va modam ld va jadidan rokin masraf mikonam.age nakhoram peryod nemisham.5sale ezdevaj kardam va27 sale am .bayad ghorso edame bedam?bache dar misham?albate alan nemikham.behterin ghors baraye man chiye?merci

شما تنبلی تخمدان دارید. برای حامله شدن حتما باید به دکتر مراجعه کنید و قرص بخورید.اگر نمیخواهیدحامله شوید حتما قرص مصرف کنید که پریود شوید وگرنه دیواره رحمتان ضخیم میشود و اصلا خوب نیست.فرقی نمیکند چه قرصی مصرف کنید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید انواع قرص های ضد بارداری و حاملگیمدیریت سایت شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۲:۴۷
نقل قول از یلدا:
سلام،من تازه میخوام قرص یازو مصرف کنم.میخواستم ببینم 1 هفته بعد از اتمامش میتونم
قرص دیگه ای غیر از یاز مصرف کنم یا نه؟و آیا همیشه بایدبرای پیشگیری قرص بخورم یا میتونم با فاصله اینکارو کنم.یعنی 1 ماه قرص 1 ماه کاندوم،...

بله میتوانید مصرف کنید اگرچه خیلی بهتر است که از یک قرص استفاده کنید.اما نمیتوانید یک ماه قطع کنید و یک ماه بخورید چون وقتی قرص را قطع میکنید ماه بعد دوباره تخمک گذاری میکنید و ماه بعد که دوباره قرص میخوریداثر قرص کم میشود.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداری و حاملگیمدیر سایت يكشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۸:۵۰
نقل قول از یلدا:
سلام.برای اولین بار میخوتم یاز مصرف کنم.دکتر میگفت از روز پنجم پریود شروع کنم ولی شما اینجا گفتین از روز اول پریود مصرف شه.چه فرقی داره این دو تا تجویز؟

فرقی نمیکند که از روز اول شروع کنید یا پنجم.اگر از روز اول شروع می کنید جلوگیری الزامی نیست اما اگر از روز پنجم شروع میکنید حتما باید حداقل دو هفته اول رو جلوگیری داشته باشید.این جواب روتین این قضیه است.ولی من به همه خانمها توصیه میکنم ماه اولی که قرص را شروع میکنید حتما جلوگیری داشته باشید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداری و حاملگیمدیر سایت يكشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۹:۰۳
نقل قول از سوفی:
salam,man hodoode 1 salonim ghors LD masraf mikardam va alan hodoode 1 sal hast ke taghriban faghat be raveshaye tabie jelogiri mikonam,chon LD ham poostam ro kharab kard ham kheyli vaznam ro bala borde bood.
alan mikham dobare ghors shoroo konam,shoma behtarin va kam areze tarin ghors ro chi moarefi mikonid va inke lazeme hatman baraye entekhabe ghors pishe pezeshk beram ya na.
mer30

هر دارویی برای هر شخص عارضه های مختلفی دارد.بعضیها یاسمین مصرف میکنند و بسیار راضی هستند و بعضی ها بسیار ناراضی.شما باید ببینید چه قرصی سازگار بدنتون هست.تمام قرصهای جدید موجود در بازار عوارضی مثل چاقی رو دیگه نشان نمیدهند.ولی کلا بهترین قرصها قرصهایی هستند که دوز پایین دارند مثل یاسمین روکین و دزوسپتیو.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداری و حاملگیمدیریت سایت دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۰ ، ساعت ۰۷:۴۳
نقل قول از یکتا:
سلام ... من تازه ازدواج کردم و هنوز هیچ روش جلوگیری نداشتم و البته رابطه ای هم برقرار نکردیم ... می خواستم بدونم چه قرصی برام مناسب هستش؟ با این توضیح که تا 4-5 سال قصد باردار شدن ندارم ... 28 سالم هستش و مشکل مشخص و خاصی ندارم از نظر سلامتی ...

بهترین راه پیشگیری برای زوجهای جوان کاندوم و قرص هست.در مورد قرص قبلا توضیح دادم که بایدببینید چه قرصی سازگار بدنتون هستولی کلا بهترین قرصها قرصهایی هستند که دوز پایین دارند مثل یاسمین روکین و دزوسپتیو.در ضمن قرص هیچ مشکلی برای بارداری ایجاد نمیکند پس حرف عوام رو در اینباره باور نکنید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداری و حاملگیمدیریت سایت دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۰ ، ساعت ۰۷:۴۹
نقل قول از مهسا:
با عرض سلام و تشکر خدمت شما.من 5ساله ازدواج کردم و تمام این 5 سال را از قرص ال دی استفاده کردم.23 سالمه.میخواستم بدونم مشکلی برای بار دار شدنم در آینده به وجود نمیاد؟بعد من توی این دوره ی 21 روزه 3شب اول ال دی استفاده کردم بعد ادامش رو روکین مشکلی نیست؟

در مورد جواب هر دو سئوالتان باید بگم مشکلی نیست.قرص به هیچ وجه مشکلی برای بارداری به وجود نمی اورد.اما در مجموع توصیه میشود مدت طولانی(به هر روشی) جلوگیری نکنید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت پنجشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۷:۱۶
نقل قول از فاطمه:
سلام من بیماری پلی کیسپیک دارم رفتم پیش متخصص زنان اول قرص متفورمین داده بود که 3 ماه استفاده کردم ولی بعد 3 ماه رفتم سونوگرافی روز 14 بود ولی هنوز فولیکول غالب تشکیل نشده بود .دکتر الان برام یاز تجویز کرده.می خواستم بدونم که مصرف این دارو میتونه واسه بیماری من موثر باشه؟ ایا مصرف این دارو میتونه باعث ریزش مو بشه؟در ضمن من مجردم.وجوش زیادی هم تو قسمت کمر دارم.

یکی از درمانهای PCO مت فرمین است در صورتی که چاق هستید در کنار سایر داروها میتواند مفید باشد اما با توجه به اینکه مجرد هستید درمان اصلی شما پروژسترون یا قرصهای ترکیبی ضد بارداری جهت تنظیم قاعدگیها است و چون جوش هم دارید قرص های ضد بارداری جدید بهترین گزینه است که همزمان سطح اندروژنهای خون را هم پایین می اورد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت يكشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۸:۳۰
نقل قول از مونا:
سلام
من 6 ماه است زایمان کرده ام . می خوام از روکین برای پیشگیری از بارداری استفاده کنم. آیا مصرف این قرص بر شیردهی تاثیر داره؟ اگر دارد از چه قرص دیگری باید استفاده کنم؟
با تشکر

در 6 ماه اول شیردهی نباید قرص مصرف کنید ولی بعد از 6 ماه چون شیر تثبیت شده است خوردن قرص مشکلی ایجاد نمیکند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت يكشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۸:۳۲
نقل قول از سهیلا زرگرانی:
سلام من در تخمدان چپم 1کیست 4-5 س داشتم .حدود 5 ماه selen plus خوردم اما تاثیری نداشت البته 3ماه بعد 2س شد ولی دوباره 4س شد و لاپاراسکوپی شدم و جراح گفت pco داشتم و پاتولوژی کیستم از نوع اندومتر بود. دوره پریودم در همون ماه عقب افتاد و مدروکسیprog خوردم و پریود شدم و دکترم گفت روکین ازروز5 شروع کنم و 2ماه بخورم و دیگه جلوگیری نداشته باشم تا حامله بشم. ایا من بعد از این دوره حامله میشم ؟

شما با توجه به جواب پاتولوژی کیستتان مبتلا به آندرومتریوز هستید که در درجات خفیف اگر چسبندگی لوله ای و تخمدانی نداشته باشید امکان حاملگی تفاوتی با شرایط عادی ندارد به شزط اینکه هر ماه پریود شوید که نشاندهنده سلامت تخمک گذاری شماست
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت يكشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۸:۳۴
نقل قول از Maryam:
با سلام و تبریک نوروز
از خدمتتون سوال داشتم آیا استفاده از این قرض ها کمکی به افزایش سایز سینه افرادی که تمایل به اینکار دارند میشود و در صورت مثبت وبودن کدام برند و نوع از قرص ها را معرفی میفرمایید.

به دلیل اثر هورمونی مشابه با شرایط حاملگی تا درجات بسیار خفیفی امکان بیشتر شدن بخش غده ای پستان هست اما ممکن است اثر قابل رویتی نباشد و اصولا برای این منظور توصیه نمیشد.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت يكشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۸:۳۶
نقل قول از فاطمه:
ایا مصرف قرص روکین برای افراد بالای 45 سال عوارض دارد اگر با تجویز دکتر باشد؟

مصرف هر دارویی عوارض خاص خوود را دارد در مورد سن بالای 35 سال این عوارض تشدید می شوند.در صورتیکه فرد سیگاری نباشد و فشار خون بالا نداشته باشد یا سابقه بیماری عصبی یا قلبی عروقی نداشته باشد میتواند با تجویز پزشک مصرف کند.معمولا در افراد بالای 45 سال با شرایط بسیار خاص و به مدت کوتاه تحت تجویز پزشک میتواند مصرف شود.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت يكشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۸:۳۷
نقل قول از یلدا:
سلام.من تو اولین رابطم درد شدیدی داشتم .وتا حالا که 4 روز میگذره خونریزی کم ولی تیره همراه با لخته های خونی دارم. ,و نوار بهداشتی میزارم.پرسیدم میگن تا دو هفته و بعد از چند تا نزدیکی اول طبیعیه.خودم نگرانم یکم دردم تو ناحیه شکم دارم.اینم بگم که من اصلا ارضا نشده بودم و خودمو منقبض میکردم.یعنی فکر میکنم بخاطر خشکی واژنم اینطوری شدم.نظرتون چیه؟

به متخصص زنان مراجعه کنید و معاینه شوید.خونریزی مختصر در حد لکه بینی طبیعی است اما لخته های خون نشانه خونریزی قابل توجه است ممکن است پارگی در قسمت های واژن و پرینه داشته باشید که باید حتما معینه شوید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت يكشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۸:۴۴
نقل قول از شقایق:
“سلام
من یک هفته به پریودم مونده و برای اینکه پریود نشم از دیشب شروع کردم و اولین قرص یاسمین رو خوردم ولی امروز صبح زیر دلم درد شدیدی گرفت مثل دردای دوره ی تخمک گذاری و همچنان ادامه داره
این درد طبیعیه؟ تا کی ادامه داره یا اینکه مصرفشو قطع کنم؟ ممنون میشم سریعا جوابمو بدید”

این درد طبیعی نیست و بعید است به خاطر قرص باشد باید معاینه شوید دلایل بسیاری وجود دارد مثل کیست یا حاملگی یا.....حتما پیگیری کنید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 سوال6967 چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۶:۴۲
نقل قول از 6967:
من دو روز پیش دومین بسته ی قرص ال دی که منظم مصرف میکردم تموم شد ، دیروز ،یعنی دو روز بعد از مصرف قرص بیست و یکم با همسرم نزدیکی داشتم ، میخواستم بدونم نزدیکی در دوره ی استراحت یا همون بعد اتمام قرص خطر داره یا نه؟
ممنون

خیر مشکلی نیست به شرط اینکه هفته بعد به طور منظم دوره بعدی قرص را مصرف کنید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 قرص ضد بارداریمریم پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۶:۵۲
نقل قول از مریم:
سلام می خواستم بدونم چرا مارولون نایاب شد و حالا روکین هم داره نایاب میشه تکلیف ما چیه؟

تا اونجایی که من میدونم روکین هنوز توی بازار هست.ولی خوب اینکه چرا مارولون وارد نمیشه رو باید از شرکت ابوریحان بپرسید www.aburaihan.com
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+4 قرص یاسمینssss شنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۸:۵۰
نقل قول از ssss:
با سلام
من 24 سالمه و حدود 11 ماه قرص LD مصرف کردم در این مدت 9 کیلو اضافه وزن داشته و عصبی بودم در ضمن عفونت رحم هم پیدا کرده و در موقع نزدیکی سوزش شدیدی دارم . با مراجعه به دکتر زنان به من پیشنهاد شد که قرص یاسمین استفاده کنم و من از روز سوم پریود شروع به مصرف یاسمین کردم یعنی فاصله ای بین مصرف LD و یاسمین نیفتاده . می خواستم بدونم در ماه اول مصرف یاسمین باید مراقب باشم ( از کاندوم استفاده کنم ؟ ) و مسئله افزایش وزن ، عصبانیت ، سوزش و عفونت با مصرف یاسمین برطرف می شود ؟ خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید .

نه لازم به استفاده از کاندوم نیست.مسلما با مصرف یاسمین مشکلاتتون کمتر میشود ولی نه کاملا.بالاخره دارید از قرصهای هورمونی استفاده میکنید.اما عفونت ربطی به مصرف قرص ندارد.هیچ قرص ضد حاملگی عفونتی را برطرف نمیکند ،وباعث هیچ عفونتی هم نمیشود.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریساناز چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۶:۴۱
نقل قول از ساناز:
سلام من اولین بار است که از قرض روکین ااستفاده می کنم و از روز اول پریود می خورم اما متاسفنه بعد از دو هفته است که هنوز لک بینی دارم، آیا مشکلی ایجاد می کنه و اینکه تا کی طول می کشه و آیا نزدیکی در این شرایط مشکلی ایجاد می کنه؟؟؟
متشکرم

نه مشکلی ایجاد نمیکند.لک بینی عارضه طبیعی قرص است اما اگر همچنان ادامه دار به پزشک مراجعه کنید و داروی دیگری مصرف کنید.نزدیکی در این شرایط مشکلی ایجاد نمیکند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 زمان خوردن دقیق قرصپگاه سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۶:۲۸
نقل قول از پگاه:
سلام خسته نباشید
من 28سالمه اولین قرص ضد بارداری که میخورم همین روکین هست
اولین قرص رو درساعت8صبح امروزخوردم یعنی دقیقا در 23ساعت اول,اولین روز پریودی بودم.با توجه به اینکه گفته میشه این قرص اواخر شب استفاده شه.اگر دومین قرص رو 12امشب که دومین روز سیکل قاعده گیم هست اسفاده کنم.و از این به بعد همش در همین ساعت استفاده شه مشکلی ایجاد میشه؟

نه مشکلی نیست
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت پنجشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۹:۰۱
quote name="ياسمين"]با سلام چند تا سول داشتم،من ٢٠سالمه و ميخوام تازه از اين قرصها استفاده كنم هر چند كه نزديك به ٦-٧سال پيش براي كيستم از اينها استفاده كردمو خوب شدم شما كدوم يكي از اينها رو پيشنهاد ميكنين براي كسي كه تازه شروع به استفاده ميخواد بكنه كه عوارضش كم باشه،در رشد سايز سينه موثر باشه ،به تغيير رفتار قبل پريد و درد هاي شديد قبل پريود كمك كنه؟!
من اين قرص رو از كي بايد شروع كنم؟
اگر بخوام رابطه داشته باشم اگر قبل از زمان شروع قرصم بود ميتونم از one stepقرصاي روز بعد رابطه استفاده كنم؟اگر جواب مثبته چند ساعت بعد اين قرص رو بخورم؟
با تشكر.
از قرص های با دوز پایین مثل یاسمین روکین و دزوسپتیو استفاده کنید.از روز اول پریود شروع کنید.در مورد قسمت دوم سئوال هم بیشتر توضیح دهید یعنی در حال استفاده از قرصهای ضد حاملگی باشید یا از این قرصها استفاده نکنید؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت پنجشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۹:۰۸
نقل قول از لیلا:
سلام من تازه ازدواج کردم و به توصیه دوستم ازقرص یاسمین برای جلوگیری استفاده کردم از روز اول پریودی شروع به خوردن قرص کردم والان روز هفتم قاعدگیمه.چیزی که نگرونم کرداینکه تویکی ازسایتاخوندم یاسمین باعث سکه مغزی میشه.صحت داره؟

همه قرصهای هورمونی حاوی استروئید این خطر را در افرادی که بالای 35 سال،سیگاری و کسانی که دارای بیماریهای زمینه ای هستند ایجاد میکند .اما اگر مشکل خاصی ندارید خطری وجود ندارد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت پنجشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۹:۱۳
نقل قول از ترانه:
سلام
من تو يكى از سايتها خوندم كه قرص ياسمين خطرناكه و ممكنه
باعث سكته قلبى يا مغزى بشه من ١ هفتس شروع كردم
خيلى ترسيدم ميگن باعث افزايش پتاسيم ميشه و خوب نيست
لطفاً راهنماييم كنيد.

همه قرصهای هورمونی حاوی استروئید این خطر را در افرادی که بالای 35 سال،سیگاری و کسانی که دارای بیماریهای زمینه ای هستند ایجاد میکند .اما اگر مشکل خاصی ندارید خطری وجود ندارد.در مورد پتاسیم هم اگر داروی خاصی استفاده میکنید که باعث افزایش پتاسیم میشود یا بیماری کلیوی دارید باعث افزايش پتاسيم ميشود
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت پنجشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۹:۱۷
نقل قول از افسانه:
با سلام من ماه دوم هست که از قرصهای یاسمین استفاده میکنم اما یهک هفته است که سردرد های صبحگاهی شدیدی دارم که مداوم ولی طول دوز کاهش داره واینکه بسته دوم را که شروع کردم حالت تهوع دارم بیشتر میخواستم بدونم سردرد ها عوارض اینهاست

با سپاس

بله قرصتان را عوض کنید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 قرص روکینسارا جمعه ۰۶ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۹:۱۷
سلام.من حدود2ساله که برای ریزش مو بانظرپزشک از سیپروترون کامپاند استفاده کردم وبعد از2سال با سونوگرافی معلوم شدpcodدارم و به من قرص اتیسترون و روکین دادندالان 4ماهه مصرف میکنم. من23ساله و مجردم.سوال های من:
1-مصرف همزمان این 2قرص مشکل ایجادنمیکند(چون داروخانه گفت نباید2تارو باهم بخوری!!!)
2-تا کی باید این قرص هارو بخورم؟دوره اش چندوقته؟
3-من از زمانیکه این 2قرص را مصرف می کنم بسیاربسیارچاق شدم وبا اینکه رژیم گرفتم 1گرم هم لاغر نمیشم....
ممنون میشم راهنماییم کنین زودتر.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۷:۵۰
[quote name="پگاه"]با سلام
1...من افتادگی دریچه میترال دارم ولی از نوع ابتدایی تا جایی که دکترم با توجه به فشارم که اکثرااز8تا11هست قرصی تجویز نکرد ایا روکین مشکلمو حاد نمیکنه؟؟
2...به تازگی دچار قارچ ناحیه تناسلی شدم ایا ممکنه از عوارض روکین باشه؟؟؟
مرسی و خیلی خیلی ممنون از اینکه وقت میذارید[/quot[quote name=

e]
1.نه مشکلی نیست.
2.بله ممکن است منتها تنها دلیلش نیست.روکین بدن رو مستعد میکند برای بیماریهای قارچی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۷:۵۹
نقل قول از زیبا:
سلام.من26سالمه ویه بچه 3ساله دارم که با قرص حامله شدم چون تنبلیه تخمدان دارم. تا حدود6ماه پیش مدروکسی پروژسترون استفاده میکردم که پریود بشم.بعدبه گفته دکتر پوستم به خاطرکمپشتیه موهام 3ماه دیان استفاده کردم بعد از اون حدود 3ماه الدی مصرف کردم ولی نزدیک 5ماهه بعد از تموم شدن قرص پریود نمیشم حتی یکبار 26روز بعداز مصرف اخرین قرص صبر کردم ولی پریود نشدم تا اینکه تو یه سایت فهمیدم با ابپیاز پریودی منظم میشه.الان 2بار بعد از اتمام قرص 10روز صبر کردم وقتی بازم پریود نشدم 2بار ابپیازو خوردم فرداش پریود شدم.الان میخوام بدونم با توجه به تنبلیه تخمدان ومیگرنم و اینکه نمیخام چاق بشم ونمیخام سینه هام بزرگ بشه به نظرتون کدوم قرص جلوگیری مناسب منه؟ پیشه دکتر زنان رفتم برای پریود نشدنه بعد از اتمام قرص گفت ازمایش هورمونی بدم.ایا لازمه؟ممنون

بهترین توصیه برای شما این است که اگر میخواهید فرزند دوم داشته باشید اقدام کنید و بعد لوله هایتان را ببندید.ولی اگر حتما نمیخواهید الان بچه دار بشوید از قرص های با دوز پایین مثل یاسمین روکین و دزوسپتیو استفاده کنید تنها قرصی که چاق میکند ال دی است.ازمایش هورمونی رو اگر میخواهید حامله بشوید که حتما انجام بدید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۸:۰۲
نقل قول از 7272:
سلام. خسته نباشید. من 19 سالمه و مجرد هستم. دکتر برای جوش هام و ریزش موهام و موهای زائد بدن و صورتم اول بار dian تجویز کردند که گفتند از روز سوم قاعدگی مصرف کنم. 5 بسته از این قرص مصرف کردم و هیچ تاثیری نداشت یه ماه هیچی مصرف نکردم و الان برای ماه بعد برام 3 بسته روکین نوشتن که گفتند از روز پنجم قاعدگی مصرف کنم تا 20 شب! یعنی از هر بسته یه دونه باید دور بریزم؟ بعد از 20تا بسته ی بعدی رو کی شروع کنم؟ آیا این 8 بسته قرص که مرتبا استفاده میکنم در آینده برای بارداریم مشکل درست نمیکنه؟ ممنون.

نه به چه دلیل 20 تا مصرف کنید؟ همان 21 تا رو مصرف کنید.نه هیچ مشکلی ایجاد نمیکند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۸:۰۷
نقل قول از مینوش:
سلام من 4 سال است ازدواج کردم و قبل از شروع پریود 4 روز لکه بینی داشتم به پزشک مراجعه کردم و پس از سونوگرافی متوجه شدم 2 تا کیست 4 و 6 سانتی دارم البته یک بارهم 3 سال پیش کیست داشتم.الان دکتر قرص یاسمین بهم داده ولی حالت تهوع شدید دارم و سرم گیج می ره. روزه هم می گیرم. اینها عوارض یاسمین است؟ از چه قرصی می تونم استفاده کنم؟ تا الان 5 روزه که دارم قرص می خورم اگه ولش کنم پریود می شم؟

معمولا تهوع و سرگیجه ایجاد نمیکند.ولی عوارض متفاوت است.شاید برای شما این عوارض رو میدهد.یک مدت قرص را قطع کنید و ببینید بهتر میشوید یانه؟ باید ببینید چه قرصی به شما میسازد.بهترین انتخابها روکین و مارولون است.نه بریود نمیشوید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۸:۱۳
نقل قول از مهتاب:
من 23ساله و مجردم.فاصله ی پریودام نامنظمه! برای ماه رمضان, برای اینکه همه ی روزا رو روزه بگیرم, قرص می خورم, اشکالی نداره؟ خیلیا می گن نخور, بده, ضرر داره! درضمن قبلا قرص ال دی می خوردم . ایندفعه که رفتم داروخانه , گفت, قرصای ال دی رو جمع کردند,بخاطر عوارض شدید سرطان زایی!!! به جاش, روکین داد. حرفش درسته؟؟؟
ممنون میشم پاسخ بدین.

نه حرفش اصلا درست نیست ال دی هر عارضه ای داشته باشد سرطان زا نیست.اگر چه عرضه های روکین خیلی کمتر است مثل چاقی و بهتر است از همان روکین استفاده کنید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۸:۱۹
نقل قول از هما:
سلام. من 29 ساله و متاهلم و میخوام از قرص بلارا برای پیشگیری استفاده کنم. با توجه به اینکه فاصله بین شروع دو پریود متوالی من 22 روزه این قرص رو به چه شکلی باید مصرف کنم؟

مصرف قرصها هیچ ربطی به فاصله بریود ندارد.همه قرصهای ضد بارداری را باید از روز اول یا بنجم بریود استفاده کرد.21 قرص را که کامل خوردید یک هفته بعد دوره بعدی رو شروع میکنید.یعنی شنبه این هفته که اخرین قرص را خوردید شنبه هفته بعد اولین قرص دوره بعدی رو شروع میکنید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۸:۲۴
نقل قول از شیرین:
سلام من 23سالمه و 9 روزه از یاسمین استفاده میکنم دو سوال دارم:
1.من 6 ساعت بعد خوردن قرص دچار معده درد و تهوع میشم میخواستم بدونم اشکالی نداره اگر مصرف ادامه بدم
2.با مصرف 9 قرص مشکلی واسه نزدیکی وجود داره؟وجلوی بارداری گرفته میشه؟

اگر خیلی اذیت هستید مصرف را ادامه ندهید هیچ مشکلی نیست اگر روز دهم مثلا از روکین یا بلارا یا...استفاده کنید.
اگر از روز اول بریود خوردید مشکلی نیست ولی اگر از روز بنجم خوردید باید ماه اولی که قرص مصرف میکنید جلوگیری کنید.ولی ماههای بعد نیازی به جلوگیری نیست.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمدیریت سایت چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۸:۲۷
نقل قول از منا:
با سلام
میخواستم بدونم میتونم از قرص ضد بارداری برای بزرگ شدن سینه هام استفاده کنم ؟ اگه ضرری نداره از چه قرصی استفاده کنم ؟ چگونه؟ ممنون

به دلیل اثر هورمونی مشابه با شرایط حاملگی ،تا درجات بسیار خفیفی امکان بیشتر شدن بخش غده ای پستان هست اما ممکن است اثر قابل رویتی نباشد و اصولا برای این منظور توصیه نمیشد.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 مشکل عصبیارزو جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۴:۳۳
من ده روز به پریودم عصبی میشم.ازدواجم نکردم در بعضی موقع 10 روزم بیشتر میشه چکار کنم.قرصی هست؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 بلارارویا سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۲۱:۱۶
با سلام
من بهمن ماه عقد و عروسیم هست میخوام 3-6 ماه اول را قرص مصرف کنم اما مارولون پیدا نمیشه و شنیده ها از یاسمین از تقلبی بودن بعضی قرصها و ریسک بارداری خبر میده
میخواستم بلارا رو امتحان کنم
راهنمایی میخوام که بین یاسمین یاز و بلارا کدوم کمترین عوارض رو دارن؟
اطمینان کامل میشه به این قرصها کرد؟
من خیلی مستعد جوش زدن هستم و پوست چربی دارم به نظرتون بلارا بهتره یا قرص دیگه؟
در مورد عدم اضافه وزن بلارا بهتره یا قرص های دیگه
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریهیلدا سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۲۳:۱۹
سلام . من الان 3 ماهه از قرص روکین استفاده می کنم . میخواستم ببینم حتما باید 6 ماه از این قرص استفاده کنم و 6 ماه بعد برای استراحت به رحمم طبیعی جلوگیری کنم یا کمتر از 6 ماه هم میشه قرص استفاده کرد. ممنون
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 نحوه مصرف روکینزیباا چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۲:۲۹
سلام.من تنبلی تخمدان دارم. میخام از قرص روکین برای جلوگیری استفاده کنم ومی خواستم ببینم روکین رو میشه مثل الدی از روز 5 پریودی استفاده کنم یا اینکه طبق دستور خودش حتما باید از روز اول پریودی خورده بشه. لطفا اسم چنتا قرص جلوگیری خوب که برای میگرن وتنبلی تخمدان و چاقی(نمیخام چاق بشم) مضر نباشه وطرز مصرفشون شبیه الدی باشه بهم معرفی کنید.ممنون[b
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 بهترین روش پیشگیری+راهنمای قرص روکینشیوا سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۹:۱۸
سلام.من اولین باری است که قرص ضد بارداری استفاده میکنم.من از روز 5ام قاعدگی ام مصرف روکین را شروع کرده ام ایا حتما باید از روز اول شروع میکردم؟
تا چند وقت باید از یک روش پیشگیری دیگر به همراه مصرف قرص استفاده کنم؟
من 19سال دارم و تا 5سال اینده قصد حاملگی ندارم بهترین روش پیشگیری برای من چیست؟
با تشکر از سایت بسیار عالی تان
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریسارا سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ، ساعت ۲۲:۱۵
با سلام و خسته نباشيد، من حدود ٥ ما است كه نامزد كردم، ميخوام براي بزرگ كردن سينه هام تا شب عروسي كمكم كنيد، حتي در حد ١ سايز بالا رفتن.
اگر قرص ضد بارداري ميتونه كمك كنه براي يك دوره تا فرودين كه مراسم عقد من است لطفا من رو راهنمايي كنيد
مرسي
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 تداخل ديان و اسپيرنولاكتونسحر پنجشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۱ ، ساعت ۲۱:۴۷
سلام. من به خاطر وجود كيست تخمدان به دستور پزشك متخصص زنان به مدت يك سال است كه قرص ديان مصرف مي كنم. اخيرا به دليل ريزش مو پزشك متخصص پوست اسپيرنولاكتون برايم تجويز كرده. سؤالم اينه كه اگر اين دوتا قرص با هم مصرف بشه اشكالي نداره؟ ممنونم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 LevonorgestrelVanousheh سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۱ ، ساعت ۰۹:۳۳
سلام،
من 9 شهریور درست بعد از رابطه یک عدد قرص لوونورژسترل مصرف کردم ولی 12 ساعت بعد یادم رفت قرص دوم رو مصرف کنم و 12 ساعت و 45 دقیقه بعد قرص دوم رو مصرف کردم. و بعد از اون 12 ساعت بعد از قرص دوم برای اطمینان از عملکرد لونژیل یک قرص دیگه هم مصرف کردم. سیکل قاعدگی طبیعی من 22 هر ماه شروع می شه.می خواستم بدونم با این اوصاف از کجا می تونم بفهمم که قرص عمل کرده یا خیر.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 روش اورژانسی جلوگیری از بارداری با قرص لوونورژسترولبهاره يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۸:۴۱
سلام
من خانمی 23 ساله هستم با پریودهای منظم 26-30 روزه، اما چندین دوره ی آخر مرتبا طول مدت سیکلم 26 روزه بوده، در روز 15 سیکلم با نامزدم نزدیکی با استفاده از کاندوم داشتم و دخول نیز صورت گرفت اما در انتهای رابطه متوجه شدیم مقداری مایع درانتهای کاندوم احتمالا در اثر جاذبه زمین بیرون ریخته اما نفهمیدم این مایع سفید رنگ مایع منی بود یا ترشحات واژن؟اصلا نفهمیدم که داخل واژن شده بود یا نه؟به هر حال من دو ساعت پس از پایان رابطه برای اولین بار قرص اورژانسی لونژیل استفاده کردم و 12 ساعت پس از آن یک قرص لونژیل دیگر.اما پس از مصرف قرص هیچ گونه عوارض جانبی اعم از تهوع و استفراغ و... در من ایجاد نشد و کاملا عادی بودم الان هم در انتهای روز 28 سیکلم هستم و هنوز پریود نشدم.آیا ممکن است چون هیچ عوارضی برایم ایجاد نشده نشانه ای از باردار بودنم باشه؟در ضمن تا الان لکه بینی هم نداشتم و علائم باردای هم ندارم.ممنون میشم پاسخ بدید چون نگرانم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمرسده چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ ، ساعت ۱۳:۴۹
سلام من از مهر ماه امسال از قرص روکین استفاده می کردم ولی الان این قرص کاملا نایاب شده است من از قرص روکین کاملا راضی بودم و در مورد جلوگیری از بارداری هم کاملا موثر بود با توجه به نبود این قرص یک خانم داروساز به من پیشنهاد کرد از قرص یاسمین ایرانی که جدیدا تولید شده استفاده کنم روکین رو از روز اول باید خورد و این قرص پیشنهادی رو از روز پنجم می خواستم ببینم من می تونم این کار رو بکنم یا نه و ایا اختلالات هورمونی برام به وجود نمی یاد من خیلی نگرانم لطفا من رو راهنمایی کنید .
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 ال دی برای تقویت مومحسن دوشنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۲ ، ساعت ۰۴:۲۷
سلام من میخواستم بپرسم به خاطر تاثیری که قرصهای ال دی در رویش مو دارن آیا آقایون میتونن این قرصا رو پودر کنن و به صورت بمالن برای پر پشت شدن ریش و سبیل؟ بعد اینکه اچ دی باشه تاثیرش بیشتر میشه دیگه؟ یه نمونه اچ دی ارزون قیمت میشه به من معرقی کنید لطفا چون من برای این مصرف میخوام فکر نمیکنم نیاز به خرید خارجیش و گرون قیمتش باشه دیگه درسته؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 پریود زودتر از وقت مقررساناز پنجشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۲ ، ساعت ۱۱:۲۱
با سلام و تشکر از شما
27 سالمه وتقریبا 9ماه از روکین استفاده میکنم.پریودهام حتی قبل استفاده از قرص هم دو و سه روز زودتر از ماه قبل بود با مصرف قرص هم فرقی نکرده.تست پاپ اسمیروسونوگرافی دادم سالم بود.میخوام بدونم مشکلی ایجاد نمیکنه؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 سوالنیلوفر سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۲ ، ساعت ۰۹:۵۵
سلام . دختر من 20 ساله هست و مجرد . دارای کیستهای ریز. در ضمن موهای زاید هم دارد. حدود 6 ماه مرتب یاسمسن استفاده کرد بعد ا ماه فاصله انداخت و بعد دوباره شروع به خوردن کرد . لازم به ذکر است بعد از 4 ماه مصرف قرص یاسمین با کمبود آن با تجویز پزشک روکین را پیشنهاد داد. ولی شکمش خیلی بزرگ شده . با این که قرص گیاهی لاغری می خورد صورتش لاغر شده ولی اصلا شکمش ذره کم نمی شود .حتی بزرگتر می شود .حال سوال من این است آیا عوارضی نداره خوردن این قرصها . دوم این که آیا لاغر میشه . یعنی شکمش کوچک می شود؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریشیوا جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ، ساعت ۰۴:۰۸
سلام.من دو هفته به پریودیم مونده و تازه 1روزه مصرف سیپروترون کامپاند رو شروع کردم. میخواستم بپریم آیا الان مصرف این قرص باعث جلوگیری از بارداری میشه, یا باید حتما مصرفش از روز پنجم پریودی باشه تا تاثیر بذاره؟
با توجه به اینکه من یه جای روز پنجم, روز سیزدهم سیکلم مصرف قرص رو شروع کردم,آیا اگه این ماه تا قبل پریودیم بخوام نزدیکی داشته باشم باید از روش جلوگیریه دیگه ای استفاده کنم یا همین قرص کافیه؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمهشید چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۲ ، ساعت ۱۳:۲۵
باسلام .من ماه دوم هست که از قرص روکین استفاده میکنم هیچکدوم از عوارض بالا را نداشتم فقط وقتی آب دهانمو قورت میدم احساس تلخی شدیدی در دهانم دارم آیا مربوط به مصرف این قرص است؟با تشکر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 ?انسیه چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ ، ساعت ۰۷:۴۹
SALAM MAN 24 SALAME BAD AZ DO SAL EZDEVAJ RAVESHE JOLOGIRIYE TABIEEO BA GHORSE YASMIN AVAZ KARDAM VALI BE TORE MONAZAM YANI HAR RUZ MIKHORDAM VALI TU YE SA@ MOAYAN NA HAR KODUMO TU YE SA@ NEMIKHORDAM YEKI SOB YEKI SHAB MIKHORDAM VA CHAND VA YEK SHAB HAM KE NAZDIKI NADASHTAM GHORD NAKHORDAM MIKHASTAM BEDUNAM EHTEMALE HAMELEGI VOJUD DARE? MAMNUN
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 پاسخ: ?yalda پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ ، ساعت ۲۱:۰۳
آره دیگه حامله ای،نباید قرصارو نامنظم میخوردی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 سوالانسیه چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ ، ساعت ۰۹:۴۴
kheili negaranam lotfan javabamo bedin
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریmahdieh يكشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۲ ، ساعت ۱۶:۵۷
slm khastam bedunam ghorse etisterone zede bardari ast? va in ke bad az rabete ham asari dare ya masalan 2 rooz ghabl az rabete masraf beshe?
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 سلامالهه دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ، ساعت ۱۴:۳۱
سلام. من پنج ساله که ازدواج کردم و برای یپیشگیری از کاندوم استفاده میکردیم. چند ماه پیش رفتم سونو و pcoبودم. بروت و اسپرینولاکتون و دیان به مدت دو ماه مصرف کردم و دوباره سونو رفتم که فولیکولی به ابعاد 33میلی دیده شده بود. و روز بعد از سونو پریود شدم.(5روز قبل از موعد). با توجه به اینکه تا دوسال دیگه تصمیم به بچه دار شدن نداریم بهترین قرصی که میتونم مصرف کنم چیه؟ ممنون
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریفرناز سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۲ ، ساعت ۱۵:۱۹
سلام من 26 سالمه و ازدواج کردم. 8ماهه که قرص روکین میخورم . یه خورده افسردگی گرفتم و 6 کیلو چاق شدم. لازم هست که مصرف قرص رو قطع کنم یا قرصم رو عوض کنم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 2 سوالفائزه شنبه ۰۲ فروردين ۱۳۹۳ ، ساعت ۲۱:۲۸
salam va khaste nabashid,man tamam soalhaye bala ro khonam vali javab khoamo nagereftam, iage iradi nadare pasookh ham baray man email konid mamnoon: 1)aya yasmin hamon contasmin hast k ro bastye ghors neveshte?yani esme latin yasmin chie? 2)bekhater joshhai k mizadam doktor poost ghorse contrasmin ro dade k man in ghorso az 5 period shoro kardam,hala mikham bedonam key period misham va age 7 rooze bad bokharam moomkene aslan period nasham,,mamnoon
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد باردارینیلوفر پنجشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۳ ، ساعت ۱۰:۳۹
من6ماهه قرص روکین میخورم.یه بچه13ماهه دارم که شیر میخوره.سینه سمت راستم دو ماهه وقتی شیر میخوره بعد از یک ربع به شدت درد میگیره ومیسوزه و با مسکن آروم نمیشه تا دوساعت درد دارم.به نظرتون عوارض قرصه.ممنون.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 بااذر دوشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ ، ساعت ۱۲:۴۸
با سلام خانمی 47 ساله هستم دچار تغییرات پرید شده ا م کیست 30 میلیمتری در تخمدان راست. دارم حدود یک. ماه است که دچار خونریزی هستم دیواره اندومتر حدود 4/5 است 6 شب است که داروی یاسمین را. شروع کردهام ولی همچنان خونریزی در حد لک بینی یا بیشتر ادامه دارد. با مصرف این قرص دچار دردهای شدید و کرامپی زیر دل و گاهی داغی و حساس شدن سینه ها و سر درد میگرنی شده ام ایا. قرص را یا دز مصرفی را تغییر دهم؟و با تغییر ان عوارض ناشی از مصرف دارو بیشتر نخواهد شد؟ با سپاس فراوان از پاسخ شما
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمحمد سوران کهزادی يكشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۳ ، ساعت ۰۷:۴۸
سلام همسرم قرص شیردهی رومصرف کرد بعه از پنج روز خون ریزی پیداکرد ودیگه قرصه نخورد الان بعه از یک ما میشه که ازاین جریان گذشته است اماپریود نشداحتمال بارداری وجود دارد میشه جواب بهم بدید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 پاسخ: پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمحمد سوران کهزادی يكشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۳ ، ساعت ۰۷:۵۴
[]"محمد سوران کهزادی"]سلام همسرم قرص شیردهی رومصرف کرد بعه از پنج روز خون ریزی پیداکرد ودیگه قرص شیردهی رونخورد الان بعه از یک ما میشه که ازاین جریان گذشته است اماپریود نشداحتمال بارداری وجود دارد درضمن الان اززایمانش سه ماه مگذرد میشه قرص جلوگیری مصرف شوددوباره چه نوع قرصی بهتر میباشدمیشه جواب بهم بدید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریاکرمی شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ ، ساعت ۰۷:۳۲
سلام
من برای جلوگیری از خونریزی قرص یاسمین استفاده می کنم.تا الان عدد از بسته رو مصرف کردم اگه قطع کنم چقدر احتمال داره که پریود بشم؟ حتما توی هفته ی بعد از قطع کردن قرص پریود میشم؟تموم میشه؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریلاله شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۴ ، ساعت ۱۳:۲۱
سلام.چه سایت خوب و مفیدی داربن.ممنون از اطلاعاتتون.
و اینکه لطفا مطالب رو آپدیت کنید...ممنون.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریفاطمه چهارشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ، ساعت ۰۹:۰۴
سلام
من 2 ماهه ازدواج کردم و از روش طبیعی جلو گیری میکنم
میخام از این ماه قرص بخورم، میشه بگین کدوم قرص بهتره، هرچقدر مطالب رو میخونم سردرگم میشم
شنیدم یاسمین تقلبی شده
لطفا راهنمایی کنید
ممنون
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 مصرف قرص ضد بارداریhelmaa جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ ، ساعت ۰۹:۳۴
من poc
سلام خسته نباشید دارم دوسه ساله که قرص مدروکس پروژسترون مصرف میکردم رفتم دکتر بهم قرص clairetteدادماه اول از روز پنجم قاعدگی مصرف کردم بعد از اتمام قرص ده روز پریود شدم من قرص را یک هفته بعد نخوردم باز پریود شدم روز 5خوردم الان خونریزی دارم 16روز است از پریودیم میگذره ولی هنوز خونریزی شدیدی دارم علتش چی میتونه باشه تا حالا چنین خونریزی نداشتم ؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 مصرف قرص ضد بارداریhelmaa جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ ، ساعت ۱۰:۰۹
در ضمن دختر مجرد 22ساله هستم
باتتشکر .خواهش میکنم هر چه زودتر پاسخ دهید خیلی نگرانم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 قرص ضد بارداریshadi چهارشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۴ ، ساعت ۱۰:۴۶
سلام. میشه یه قرص ضد بارداری با کمترین عوارض ( افزایش وزن- تهوع ) بهم معرفی کنید؟ قرص روکین خوب هست؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 استفاده از روكينسهيلا شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ ، ساعت ۰۹:۱۳
سلام من دختر ٢٢ ساله هستم ميخواستم واسه جوشهاي صورتم از قرص روكين استفاده كنم ميخواستم بدونم واسم در اينده كه ميخوام ازدواج كنم و الان كه باكره هستم استفاده كنم مشكلي پيش نمياد؟ الان پريودي منظمي هم دارم لطفا راهنمايي كنيد ممنونم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریر-م چهارشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۴ ، ساعت ۱۱:۴۱
با سلام و خسته نباشيد من در هفته ششم حاملگي به علت تشكيل نيافتن قلب جنين سقط داشتم كه سقطم با خونريزي فراواني انجام گرفت بعد دكترم براي تنظيم دوره قاعدگي ام قرص دزوسپيتو داد بعد از يازده روز مصرف امروز كه روز دوازدهمم هست دچار لكه بيني و درد كمر شده ام دقيقا مثل پريود كه رفته رفته زياد ميشود بدون اينكه يك روز هم مصرفش يادم رفته باشه ميخواستم علت اين قضيه رو بدونم و چه كار بايد بكنم ممنون.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریرومينا چهارشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۴ ، ساعت ۱۱:۴۲
با سلام و خسته نباشيد من در هفته ششم حاملگي به علت تشكيل نيافتن قلب جنين سقط داشتم كه سقطم با خونريزي فراواني انجام گرفت بعد دكترم براي تنظيم دوره قاعدگي ام قرص دزوسپيتو داد بعد از يازده روز مصرف امروز كه روز دوازدهمم هست دچار لكه بيني و درد كمر شده ام دقيقا مثل پريود كه رفته رفته زياد ميشود بدون اينكه يك روز هم مصرفش يادم رفته باشه ميخواستم علت اين قضيه رو بدونم و چه كار بايد بكنم ممنون.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریمستان چهارشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۴ ، ساعت ۲۲:۱۴
من سینه هام رفته رفته کوچک میشه و پی سی او دارم ولی پریود میشم متوسط از سینه هام راضی نیستم خیلی شل و مردنی شدن و یه هفته قبل از پریود عصبانی و لکه های قارچی پیدا میشه و پررنگ میشه بعد پریود کمتر میشه و گاهی میره میشه بگین علت از چیه و چیکار کنم سینه هام بزرگ بشن خواهشا منو راهنمایی کنین دکتر زیاد رفتم نتیجه نگرفتم شما یه راهکار خوبی برام بگین ممنون
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 قرص روکینمریم سه شنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۴ ، ساعت ۰۳:۳۷
من یه مدت قرص روکین مصرف کردم و از عوارض کمر درد و خارش ولکه های پوستی به عذاب افتادم
الان سه ماه که نمی خورم ولی خارش دارم ولپه لپه روی بدنم می ریزه بیرون چکار کنم
در ضمن خواستم بدونم اسید فولیک با روکین تداخل دارد یا نه
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریافسانه چهارشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۴ ، ساعت ۱۹:۱۷
با سلام...من یک بسته از قرص یاسمین رو مصرف کردم ولی بسته بعدی قرص رو به جای هشتمین روز، در هفتمین روز شروع کردم. در ماه دوم هم رابطه داشتم...آیا احتمال بارداری هست؟ سوال دوم درمورد استراحت هفت روزه بین دو بسته ایت... آیا نیاز به استفاده از یک روش پیشگری جدید هست؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 ديانسارا شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ ، ساعت ۱۹:۱۵
من دو ماه كه قرص ديان و با اسپيرونولاكتون مصرف ميكنم ماه پيش كه سرماخورده بودم چون چرك خشك كن مصرف ميكردم بهم استرومارين ام داد بههم گف كه هر وقت خواستي چرك خشك كن بخوري اينو همواه ديان بهور اون موقع اول ماه بود اما اين ما اواسط ماه سرما خوردم و نصف ديان و خوردم حالا ميخام بدونم الان كه چرك خشك كن ميخورم از اواسط ديان استرو مارينو مصرف كنم عيب داره
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 دياننعيمه شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ ، ساعت ۱۹:۱۶
من دو ماه كه قرص ديان و با اسپيرونولاكتون مصرف ميكنم ماه پيش كه سرماخورده بودم چون چرك خشك كن مصرف ميكردم بهم استرومارين ام داد بههم گف كه هر وقت خواستي چرك خشك كن بخوري اينو همواه ديان بهور اون موقع اول ماه بود اما اين ما اواسط ماه سرما خوردم و نصف ديان و خوردم حالا ميخام بدونم الان كه چرك خشك كن ميخورم از اواسط ديان استرو مارينو مصرف كنم عيب داره
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریفاطمه يكشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ ، ساعت ۱۰:۲۳
سلام.من دوماه پریود نشدم و رفتم دکتر گفت کیستی به ابعاد53در48میلیمتر دارم و قرص بلارا بهم داد.حالا بعد از اتمام قرص میخوام باردار بشم و اولین بارداریمه آیا این کیست از بین رفته؟آیا مانعی برای بارداریمه؟خیلی نگرانم کمکم کنید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 سوالمینا جمعه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ، ساعت ۰۱:۲۲
سلام.من کیست داشتم دکتربرام قرص ال دی تجویز کردم ازروز پنجم شروع کردم روز10قرص رابطه داشتم بدون جلوگیری امکان بارداری هست؟ اگرهست برای جلوگیری از بارداری چیکارکنم قرص اورژانسی بخورم؟؟؟؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 قرص های ضدبارداریهدیه سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ، ساعت ۲۲:۵۷
بعد از سزارین دکتر گفت اندومتریوز دارم و بعد از شش هفته باید سه بسته قرص جلوگیری رو پشت هم بخورم بعد یک ماه نخورم تاپریود شوم بعد دوباره سه بسته دیگه بخورم
میخواستم بدونم چه قرصی بهتره و برای شیردهی مشکلی نداره؟
دکترم اصلا توضیحی بهمم نداد لطفا راهنماییم کنید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 راهنمای خرید قرص ضد بارداریVenetta پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۵ ، ساعت ۱۰:۱۰
Baby bouncers are comparatively inexpensive versatile gear that may assist to make life more handy for you and pleasant for your baby.


Feel free to visit my web pagye - Www.babybouncersandswings.com (www.Bankingcheck.De)
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریm&m چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ، ساعت ۱۰:۲۷
سلام خسته نباشيد
من براي قرص اورژانسي به داروخانه مراجعه كردم و بجاي قرص اورژانسي بهم قرص روكين دادن و گفتن تا ٢١روز بخورم اما من چون مضطرب بودم اول ٢تا خوردم و ١٢ساعت بعد ٢تا ديگه .
ايا اين شيوه مصرف دارو از باردار شدنم جلوگيري ميكنه؟!
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد بارداریaz يكشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۸:۴۴
سلام ببخشید من یک مردم میخواستم بدونم اگه اینها رو بخورم میتونه تو رشد قدم تاثیر داشته باشه در ضمن 16 سالمه خیلی ممنون میشم جواب بدین و بگین کدومشو بخورم سپاس
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 پاسخ: راهنمای خرید قرص ضد باردارینسترن پنجشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ، ساعت ۰۹:۳۶
سلام.من ماه دوم مصرف قرص ضدبارداری رو دارم.همسرم موقع برقراری رابطه جنسی نمیتونه خودشو کنترل کنه.خیالم از حاملگی میتونه راحت باشه.من نمیخانم فعلا حامله بشم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

ورود به سایت